Apr Mar 2020 Apr May
P O T C P S Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

Pateicoties stabilajai izaugsmei pārtikas produktu, koka izstrādājumu un datoru un elektronisko iekārtu ražošanā, Latvijas rūpniecība, kas gada pirmajā pusē piedzīvoja lejupslīdi, šā gada oktobrī jau otro mēnesi pēc kārtas uzrādījusi pieaugumu, salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi palielinoties par 1,3%. Salīdzinājumā ar septembri rūpniecības produkcijas izlaide ir palielinājusies par 0,3 procentiem.

Mazumtirdzniecības apgrozījums šā gada oktobrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada oktobri, ir kāpis par 3,4%. Pieaugumu nodrošina sabalansēts pieprasījuma kāpums – pārtikas preču apgrozījums ir pieaudzis par 3,6%, nepārtikas preču (izņemot degvielu) apgrozījums ir kāpis par 2,5%, savukārt degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums ir uzlabojies par 5,2%.

Trešā ceturkšņa darbaspēka apsekojuma dati parāda, ka kopējā situācija darba tirgū turpina uzlaboties. Tomēr tas notiek lēnākos tempos nekā iepriekš, ko apstiprina arī reģistrētā bezdarba krituma apstāšanās oktobrī, kad atšķirībā no iepriekšējiem gadiem reģistrēto bezdarbnieku skaits ir pat mazliet palielinājies. Trešajā ceturksnī nedaudz lēnāka bijusi darba meklētāju īpatsvara samazināšanās – par 1,9 procentpunktiem gada laikā, sasniedzot 11,8%. Savukārt tautsaimniecībā nodarbināto iedzīvotāju skaits palielinājies par 1,3%, arī uzrādot nedaudz lēnāku izaugsmi nekā iepriekšējos ceturkšņos.

Dati par Latvijas ārējo tirdzniecību šā gada septembrī liecina, ka eksporta apjoms faktiskajās cenās, salīdzinot ar augustu, palielinājās par 9,8%, sasniedzot 637,2 miljonus latu. Tas ir augstākā eksporta vērtība mēneša ietvaros šogad. Tomēr, neskatoties uz spēcīgo pieaugumu, eksporta apjoms gada griezumā bija par 2,3% mazāks nekā pērnā gada septembrī, un sagaidāms, ka eksporta gada izaugsme saglabāsies negatīva līdz gada beigām, ko noteiks pērnā gada augstā bāze. Uzlabojoties ekonomiskajai situācijai eksporta tirgos, eksporta izaugsme nākamā gada sākumā kļūs atkal pozitīva.

Pirmdien, 11. novembrī, publicētie iekšzemes kopprodukta (IKP) dati par šā gada trešo ceturksni apliecina, ka izaugsme Latvijā saglabājas stabili laba un šobrīd nav vērojamas būtiskas izmaiņas ekonomikas attīstības tendencēs. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni IKP palielinājies par 4,2%, kas ir līdzīgs pieaugums kā iepriekšējā ceturksnī, un tādējādi Latvija, visticamāk, jau kārtējo ceturksni būs visstraujāk augošā ekonomika Eiropas Savienībā (ES).

Mēneša laikā patēriņa cenas ir kāpušas par 0,3%, un pārsvarā cenu kāpumu noteica oktobrim raksturīgā sezonalitāte dārzeņu un kartupeļu, kā arī apģērbu un apavu cenās. Samērā spēcīgu spiedienu uz inflāciju pazeminošā virzienā radīja degvielas cenas, kas pēdējā laikā uzrāda ļoti izteiktu svārstīgumu. Citiem vārdiem – dažas paredzamas cenu svārstības iekšējā tirgū un praktiski neprognozējama ārējās vides ietekme naftas cenu veidā turpina noteikt inflācijas dinamiku Latvijā.

Neskatoties uz ievērojamo kritumu metālu ražošanas nozarē un laika apstākļu ietekmēto samazinājumu elektroenerģijas un gāzes apgādē, Latvijas rūpniecība pēc mēneša pārtraukuma septembrī atkal uzrādījusi pozitīvus izaugsmes tempus. Salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, kopējā rūpniecības produkcijas izlaide palielinājusies par 0,2%, bet gada griezumā izaugsme veidojusi 0,7%, uzrādot straujāko pieaugumu starp Baltijas valstīm.

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, mazumtirdzniecības apgrozījums palicis nemainīgs. Savukārt, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi, mazumtirdzniecības apgrozījums ir kāpis par 2,1%. Pieauguma tempi nozarē ir nedaudz piebremzējušies, no izcili labiem kļūstot par labiem, kas ir tikai normāla parādība, jo samērā straujā nozares izaugsme, kas bija novērojama pagājušajā gadā, ir radījusi diezgan augstu mazumtirdzniecības apgrozījuma bāzi, pret kuru arī salīdzinoši mērenāks pieaugums ir vērtējams pozitīvi. 

Lai arī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, eksportēto preču vērtība ir pieaugusi, tomēr šī gada augustā tā nesasniedza pagājušā gada rekorda apjomus, ko nodrošināja veiksmīgs gads lauksaimniecības nozarē. Tas nozīmē, ka šomēnes un visticamāk arī nākamajā mēnesī eksportā būs vērojami negatīvi gada pieauguma tempi. Šā gada augustā Latvijas preču eksports bija par 8,2% mazāks nekā pagājušā gada atbilstošajā mēnesī, savukārt imports bija par 7,2% mazāks nekā pērn.

Arī šā gada septembrī turpinājās deflācija. Gada griezumā patēriņa cenas samazinājās par 0,4%, savukārt, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, cenas ir kāpušas par 0,3%. Mēneša griezumā patēriņa cenu dinamika virzās ļoti paredzami un atbilst jau daudzus gadus novērotajai sezonalitātes struktūrai. Ir sākusies rudens sezona apģērbiem un apaviem, kas attiecīgajā kategorijā cenas kāpināja par 5,6%, salīdzinot ar augustu, kad savai izskaņai tuvojās vasaras sezonas preču izpārdošanas. Savukārt, pakāpeniski noslēdzoties ražas sezonai, dārzeņu  cenas samazinājās par 5,5%, bet augļu cenas - par 6%.

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Apr Mar 2020 Apr May
P O T C P S Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija