Apr Mar 2020 Apr May
P O T C P S Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

Arī šā gada septembrī turpinājās deflācija. Gada griezumā patēriņa cenas samazinājās par 0,4%, savukārt, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, cenas ir kāpušas par 0,3%. Mēneša griezumā patēriņa cenu dinamika virzās ļoti paredzami un atbilst jau daudzus gadus novērotajai sezonalitātes struktūrai. Ir sākusies rudens sezona apģērbiem un apaviem, kas attiecīgajā kategorijā cenas kāpināja par 5,6%, salīdzinot ar augustu, kad savai izskaņai tuvojās vasaras sezonas preču izpārdošanas. Savukārt, pakāpeniski noslēdzoties ražas sezonai, dārzeņu  cenas samazinājās par 5,5%, bet augļu cenas - par 6%.

Pēc cerīgās izaugsmes atjaunošanās jūlijā dati par Latvijas rūpniecību augustā nav tik patīkami. Lai gan ražošanas apjomi bijuši tikai par 0,6% mazāki nekā iepriekšējā mēnesī, salīdzinot ar 2012. gada augustu, tie kritušies par 3,5%, tai skaitā apstrādes rūpniecībā – par 2,5%. Rūpniecības apjomu gada pieauguma tempu ieslīdēšanu atpakaļ negatīvajā zonā augustā noteica negatīvu tendenču turpināšanās enerģijas un metālu ražošanā, kas kombinējās ar apjomu kritumu kuģu būvē, kuras pieaugums iepriekšējā mēnesī deva ieguldījumu rūpniecības izaugsmē.

Šodien publicētie Centrālās statistikas pārvaldes dati par mazumtirdzniecību pirmajā mirklī pārsteidz, jo uzrāda manāmu kritumu mazumtirdzniecības apgrozījuma gada pieauguma tempos. Par iemeslu tam ir kāda degvielas tirdzniecības uzņēmuma klasifikācijas maiņa no mazumtirgotāja uz vairumtirgotāju. Šī tehniskā korekcija ievieš būtiskas izmaiņas degvielas tirdzniecības apgrozījuma datu interpretācijā, līdz ar to, lai korekti atspoguļotu mazumtirdzniecības apgrozījuma tendences, analīzē izmantoti pārtikas un nepārtikas preču mazumtirdzniecības dati, neieskaitot degvielu. Degviela ir aptuveni 20% no kopējā mazumtirdzniecības apgrozījuma. Jāpiebilst, ka klasifikācijas maiņa kādam no tirgotājiem un tam sekojošs mazumtirdzniecības pieauguma tempu kritums nemaina kopējo situāciju ekonomikā, jo pievienotās vērtības kopsumma iekšzemes kopproduktā nemainīsies.

Vāja ārējā pieprasījuma un atsevišķu nozaru problēmu ietekmē, Latvijas eksporta apjomi šā gada jūlijā turpināja uzrādīt lejupvērstu tendenci, mēneša laikā samazinoties par 1,8%. Turpretim importa apjomi mēneša laikā palielinājās par 10,7%.

Gada inflācija šā gada augustā noslīdēja līdz -0,2%, un šis ir trešais mēnesis šogad, kad ir novērojama deflācija. Parasti gan par deflāciju ir maz ko priecāties, tomēr šoreiz tas nenorāda uz spēcīgu aktivitātes kritumu ekonomikā, ja to mēģina salīdzināt ar līdzīgiem cenu kritumiem 2009. gadā. Šoreiz gada inflāciju pārsvarā nosaka relatīvi zemāks naftas cenu līmenis nekā tas bija iepriekšējā gadā, un no tā izriet salīdzinoši lētāka degviela, kā arī  zemāki dabasgāzes un siltumenerģijas tarifi. Krītošā importētā inflācija var tieši otrādi – atstāt pozitīvu ietekmi uz ekonomikas izaugsmi.

Šodien publicētie iekšzemes kopprodukta (IKP) dati iepriecina, jo ir būtiski labāki par pirms mēneša publicēto IKP ātro novērtējumu. IKP gada pieauguma temps otrajā ceturksnī ir sasniedzis 4,4%, savukārt ceturkšņu griezumā reģistrēta izaugsme 0,7% apmērā (sezonāli izlīdzināti dati). Salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, gada izaugsmes temps kļuvis straujāks, tomēr jāatzīmē, ka tas nedaudz atpaliek no iepriekšējo divu gadu augstajiem IKP gada pieauguma rādītājiem. Kopumā šā gada pirmajā pusē IKP salīdzinājumā ar attiecīgo periodu pērn palielinājies par 4,0%. Līdz ar to Latvija saglabā savu pozīciju kā viena no straujāk augošajām ekonomikām Eiropas Savienībā, un Latvijas ekonomikas attīstība kopumā šobrīd vērtējama pozitīvi.

Pēc rūpniecības apjomu pieauguma bremzēšanās gada pirmajā pusē statistikas dati par ražošanu šā gada jūlijā patīkami pārsteidz. Kopējais rūpniecības sniegums jūlijā bijis krietni sekmīgāks kā iepriekšējos šā gada mēnešos un gada griezumā sasniegta 2,1% izaugsme.

Šogad vērojamais iedzīvotāju reālo ienākumu pieaugums turpina nodrošināt spēcīgu mazumtirdzniecības kāpumu, un šā gada jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums bijis par 5,5% lielāks nekā attiecīgajā mēnesī pirms gada. Mēneša laikā mazumtirdzniecības apgrozījums ir audzis par 2,1%.

Šā gada jūnijā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums vāja ārējā pieprasījuma un atsevišķu nozaru problēmu ietekmē turpināja uzrādīt lejupvērstu tendenci, eksportam samazinoties par 2,5%, bet importam saglabājoties iepriekšējā mēneša līmenī. Jūnijā eksporta apjomi sezonālu apstākļu ietekmē mēneša laikā samazinājās visās preču grupās, tomēr, salīdzinot ar attiecīgo mēnesi pagājušajā gadā, eksports ne tikai noturējies pērnā gada līmenī, bet, neskatoties uz metalurģijas nozares ievērojamo negatīvo devumu, bija par 1,8% lielāks.

Šodien publicētais iekšzemes kopprodukta (IKP) otrā ceturkšņa ātrais novērtējums parāda, ka salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni IKP palielinājies par 3,8%. Tādējādi pirmajā pusgadā IKP palielinājies par 3,7%. Svarīgi gan uzsvērt, ka salīdzinājumā ar šā gada pirmo ceturksni IKP pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem turpinājis augt, šoreiz palielinoties par 0,5%.

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Apr Mar 2020 Apr May
P O T C P S Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija