Apr Mar 2020 Apr May
P O T C P S Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

Patēriņa cenas 2013. gada martā, salīdzinot ar februāri, pieauga par 0,5%. Galvenokārt šo pieaugumu ietekmēja sezonālas cenu izmaiņa apģērbam un pārtikai, savukārt inflāciju pazeminošu efektu radīja degvielas cenu samazinājums.

Salīdzinot ar aizvadītā gada attiecīgo mēnesi, ražošanas apjomi Latvijas rūpniecībā februārī pirmo reizi kopš 2009. gada ir piedzīvojuši lejupslīdi, samazinoties par 1,9%. Šāds samazinājums ir saistīts gan ar laika apstākļu izraisīto kritumu elektroenerģijas un gāzes apgādē, gan problēmām Latvijas rūpniecībai būtiskajā metālu ražošanas nozarē. Vienlaikus  apstrādes rūpniecībā februārī atkal ir fiksēts neliels pieaugums.

Jaunākie mazumtirdzniecības apgrozījuma dati liecina, ka daļēji ir piepildījušās pagājušajā mēnesī paustās bažas par komunālo maksājumu ietekmi uz mazumtirdzniecības apgrozījumu. Aukstie laikapstākļi ir palielinājuši iedzīvotāju tēriņus par siltumu un elektroenerģiju, kā rezultātā ir samazinājušies pieejamie līdzekļi citu pakalpojumu un preču iegādei un šā gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, mazumtirdzniecības apjoms ir samazinājies par 1,2%, pārtikas precēm – par 0,3%, bet nepārtikas – par 1,7%. Tomēr gada griezumā kopējā mazumtirdzniecības izaugsme saglabājas salīdzinoši spēcīga – 5,7% apmērā.

Atbilstoši Finanšu ministrijas (FM) prognozēm pēc ievērojamā eksporta apjomu kāpuma pērnā gada otrajā pusē eksporta apjomi janvārī sezonālu faktoru ietekmē samazinājās. Vienlaikus eksporta datos ir vērojami vairāki pozitīvi faktori. Pirmkārt, pēc samazinājuma pērnā gada nogalē ir palielinājušies koksnes un metāla nozaru eksporta apjomi. Otrkārt, kopējo samazinājumu galvenokārt ir noteicis iepriekš prognozēts samazinājums lauksaimniecības un pārtikas produktu eksportā, kā arī mazāks satiksmes līdzekļu eksports, ko galvenokārt veido importēto satiksmes līdzekļu tālākpārdošana, kas nozīmē, ka vietējo ražojumu īpatsvars šīs grupas eksporta vērtībā ir niecīgs.

Pēc pagājušā gada pēdējos mēnešos uzrādītā spēcīgā kāpuma Latvijas rūpniecības izaugsme janvārī ir kļuvusi būtiski lēnāka, un kopējais gada izaugsmes temps rūpniecībā ir samazinājies līdz 1,9%, salīdzinot ar decembrī fiksēto 10,4% pieaugumu. Atšķirībā no pagājušā gada nogales, kad rūpniecības izaugsmi virzīja galvenokārt apstrādes rūpniecība, šā gada janvārī rūpniecības kopējais pieaugums ir sasniegts, tikai pateicoties kāpumam elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē par 6,7%, kamēr apstrādes rūpniecībā izaugsme ir apstājusies, bet ieguves rūpniecībā fiksēts samazinājums par 1,2%.

Dati par mazumtirdzniecības apgrozījumu šā gada janvārī patīkami pārsteidza, jo bija sagaidāms, ka augsto komunālo rēķinu iespaidā apgrozījums samazināsies. Janvārī iedzīvotājiem bija jāapmaksā rēķini par apkuri decembrī, kas šoreiz bija ļoti auksts mēnesis, un tas, savukārt, nozīmē, ka daudz ievērojamāka daļa no saviem ikmēneša ienākumiem bija jānovirza tieši komunālajiem maksājumiem.

Līdz ar pagājušajā gadā sasniegto straujo ekonomikas izaugsmi arvien jūtamāk uzlabojas situācija arī darba tirgū – 2012. gada ceturtajā ceturksnī ekonomikā nodarbināto iedzīvotāju skaits sasniedzis 902,3 tūkstošus, nodrošinot darba meklētāju īpatsvara samazināšanos līdz 13,8% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Pateicoties Latvijas ražotāju konkurētspējas pieaugumam un eksporta tirgu diversifikācijai, Latvijas eksporta apjomi 2012. gadā kopumā palielinājās par 15%, kas, ņemot vērā sarežģīto situāciju ārējā vidē, vērtējams kā ļoti atzinīgs sniegums.

Latvijas ekonomikas attīstība turpina priecēt, un pretēji iepriekš gaidītajam pieauguma tempu samazinājumam arī pērnā gada ceturtajā ceturksnī ekonomikas pieauguma tempi ir saglabājušies nemainīgi augsti. Salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni iekšzemes kopprodukts (IKP) ir palielinājies par 5,1%.

Dati par patēriņa cenu izmaiņām šā gada janvārī ir netipiski zemi, jo salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi, pretēji gaidāmajam cenu pieaugumam, šoreiz cenas samazinājās par 0,2%. Esam pieraduši, ka gada sākumā parasti ir vērojams cenu pieaugums, jo uzņēmumi pārskata savas izmaksas, atbilstoši koriģējot arī gala preču vai pakalpojumu izcenojumu, kā arī tiek mainīti siltumenerģijas un gāzes tarifi. Šoreiz gan pārsvarā cenas tika pārskatītas uz leju vai netika mainītas. Nedaudz ir samazinājušies siltumenerģijas tarifi (-1%) un gāzes tarifi (-3,8%) un lielāks sezonāls kritums nekā parasti novērojams apģērbu un apavu cenām (-7,3%), kas gan vairāk liecina par augošās konkurences ietekmi uz cenām šajā patēriņa segmentā.

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Apr Mar 2020 Apr May
P O T C P S Sv
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija