Jun May 2020 Jun Jul
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Latvijas Republikas Finanšu ministrija
Smilšu iela 1, Rīga
LV-1919, Latvija

Tel.: +371-67095405
Fakss: +371-67095503
E-pasts: pasts@fm.gov.lv
info@fm.gov.lv

Saziņai ar mājaslapas redaktoru: info@fm.gov.lv

VID Finanšu policijas pārvalde aptur noziedzīga grupējuma, kas izvairījās no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizēja noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, darbību; nodarītais zaudējums valsts budžetam aptuveni 1,4 miljoni latu 21/05/2012 VID

Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas pagājušajā nedēļā, veicot 27 kratīšanas Rīgas rajonā, apturēja kāda noziedzīga grupējuma darbību, kura organizētajā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas shēmā bija iesaistīti vairāk kā 10 reāli strādājoši uzņēmumi un vēl 15 fiktīvi uzņēmumi. Astoņas personas, tajā skaitā pieci organizatori un trīs atbalstītāji, ir atzītas par aizdomās turētām, septiņas - aizturētas un ievietotas Valsts Policijas Īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. Vienai aizturētajai personai Rīgas pilsētas centra rajona tiesa piemēroja apcietinājumu, bet pārējām personām tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti  drošības līdzekļi.

2012.gada 26.martā VID Finanšu policijas pārvalde uzsāka kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 218. panta trešo daļu[1] un 195.panta trešo daļu[2] pret organizētu noziedzīgo grupējumu, kas Rīgas teritorijā laika periodā no 2010.gada 1.augusta līdz 2012.gada 31.janvārim izvairījās no nodokļu nomaksas lielā apmērā un legalizēja noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus. Noziedzīgais grupējums darbojās informācijas tehnoloģiju un būvniecības nozarē, tā nodarītais zaudējums valsts budžetam aptuveni 1,4 miljoni latu.

Kriminālprocesa izmeklēšanas gaitā tika noskaidrots, ka noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmā iesaistīti vairāk kā 10 reāli strādājoši uzņēmumi, kas darbojās informācijas tehnoloģijas un būvniecības nozarēs, un 15 uzņēmumi ar fiktīvām uzņēmumu pazīmēm. Viens no shēmā iesaistītajiem uzņēmumiem ir nozīmīgs Latvijas datorprogrammu izstrādes tirgus dalībnieks.

Noziedzīgo grupējumu veidoja pieci organizatori, divi trīs atbalstītāji, vairāk kā divdesmit fiktīvās amatpersonas, kā arī „klienti”, kuru precīzs skaits pagaidām vēl nav noteikts.

Noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu nomaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus. Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas „klienti” savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā. Lai iegūtu nepamatoti nodokļos nenomaksātos naudas līdzekļus, noziedzīgās darbības organizatoru un „klientu” rīcībā, tika izveidots naudas līdzekļu pārskaitīšanas mehānisms caur vairāku uzņēmumu banku kontiem - Latvijā, Kiprā, Lietuvā, kas vērsts uz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. 

2012.gada 26.martā uzsāktā kriminālprocesa ietvaros VID Finanšu policijas pārvaldes darbinieki sadarbībā ar Valsts Policijas Kriminālistikas pārvaldes Infotehniskās ekspertīžu nodaļas speciālistiem veica 27 kratīšanas Rīgas rajonā uzņēmumu juridiskajās adresēs, iesaistīto personu dzīvesvietās, automašīnās un garāžās. Kratīšanu laikā tika izņemta skaidra nauda 8100 eiro un 17 000 lati, dokumenti, kodu kalkulatori, zīmogi (tai skaitā Uzbekistānas notāra zīmogs), pasu kopijas, pierakstu klades ar personu datiem, bankas kartes, datori, datu nesēji un citi svarīgi lietiskie pierādījumi. Tāpat kratīšanu laikā divās adresēs tika izņemti augu izcelsmes produkti, kas, iespējams, varētu būt narkotiskās vielas. Šobrīd izņemtās augu izcelsmes vielas ir nodotas Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes speciālistiem ekspertīzes veikšanai.
Kriminālprocesa ietvaros astoņas personas ir atzītas par aizdomās turētām, septiņas tika aizturētas un ievietotas Valsts Policijas Īslaicīgās aizturēšanas izolatorā. Vienai aizturētajai personai Rīgas pilsētas centra rajona tiesa piemēroja apcietinājumu, bet pārējām personām tika piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti  drošības līdzekļi.

Izmeklēšanas interesē plašāka informācija netiek sniegta.

[1] 218.pants. Izvairīšanās no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas
(3) Par šā panta otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarījusi organizēta grupa, —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem.
[2] 195.pants. Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana
(3) Par šā panta pirmajā vai otrajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas lielā apmērā vai ja tās izdarījusi organizēta grupa, — soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu, un ar policijas kontroli uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

 Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

Ja vēlaties saņemt jaunumus savā e-pastā, lūdzu, ievadiet e-pastu un nospiediet pogu - pieteikties!

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

MINISTRIJAS VADĪBA

KALENDĀRS

Jun May 2020 Jun Jul
P O T C P S Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

JAUNĀKAIS FOTO / VIDEO

SAŅEM JAUNUMUS E-PASTĀ

Kamera

Finanšu ministrijā tiek veikta personas datu apstrāde atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Pirms personas datu iesniegšanas aicinām iepazīties ar to apstrādes kārtību. Finanšu ministrijas telpās var tikt veikta foto, video un audio fiksācija pasākumu un norišu publicitātes vajadzībām, lai nodrošinātu informācijas pieejamību sabiedrībai.

Skatīt vairāk

KONTAKTI

Tālrunis uzziņām: 67095405

Lietvedības tālrunis: 67095578

Fakss: 67095503

E-pasts: info@fm.gov.lv

Adrese: Smilšu iela 1, Rīga, LV-1919, Latvija

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu tās lietošanas pieredzi un optimizētu darbību. Turpinot pārlūkprogrammas sesiju vai nospiežot pogu “Piekrītu”, Jūs apstiprināt, ka piekrītat izmantot sīkdatnes. Lai saņemtu detalizētāku informāciju, aicinām apskatīt mūsu tīmekļa vietnes sīkdatņu politiku.
Piekrītu

Latvijas Republikas Finanšu Ministrija