2023. gada 5. janvārī stājās spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes 2022. gada 14. decembra direktīva (ES) 2022/2464, ar ko attiecībā uz korporatīvo ilgtspējas ziņu sniegšanu groza Regulu (ES) Nr. 537/2014, Direktīvu 2004/109/EK, Direktīvu 2006/43/EK un Direktīvu 2013/34/ES, kuras prasību ieviešanai dalībvalstīs noteikts termiņš 2024. gada 6. jūlijs.

2024. gada 26. septembrī Saeimā pieņemts Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums un ar to saistītie grozījumi Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā, Grāmatvedības likumā, Finanšu instrumentu tirgus likumā, Kredītiestāžu likumā, Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas likumā, Ieguldījumu brokeru sabiedrību likumā, Ieguldījumu pārvaldes sabiedrību likumā, Privāto pensiju fondu likumā, Revīzijas pakalpojumu likumā.

Ilgtspējas informācijas atklāšanas likuma (turpmāk - likums) mērķis ir nodrošināt publiski pieejamu un salīdzināmu informāciju, lai izprastu šā likuma subjekta (uzņēmuma) darbības ietekmi uz tādiem ilgtspējas jautājumiem kā vide, sociālā joma, cilvēktiesības un pārvaldības faktori un informāciju, kā ilgtspējas jautājumi ietekmē tā attīstību, darbības rezultātus un stāvokli.

Likums attiecas uz Latvijas Republikā reģistrētām:

  1. komercsabiedrībām, kuras ir lielas sabiedrības un liela koncerna mātes sabiedrības;
  2. vidējām sabiedrībām un mazām sabiedrībām, izņemot mikrosabiedrības, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū;
  3. lielām meitas sabiedrībām vai mazām un vidējām meitas sabiedrībām, ja šo sabiedrību pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū un ja minēto sabiedrību galveno mātes sabiedrību reglamentē trešās valsts tiesību akti;
  4. filiālēm, kas ir tādas sabiedrības filiāles, kuru reglamentē trešās valsts tiesību akti, ja šo filiāļu neto apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā bilances datumā pārsniedz 40 000 000 euro un ja šīs trešās valsts sabiedrības neto apgrozījums grupas līmenī Eiropas Savienībā secīgi divus pārskata gadus pēc kārtas bilances datumā pārsniedz 150 000 000 euro.

Likums paredz likuma subjekta (uzņēmumam) pienākumu:

  • sagatavot ilgtspējas ziņojumu un konsolidēto ilgtspējas ziņojumu (ja tāds ir sagatavojams) kā daļu no uzņēmuma gada pārskata, kas jāiekļauj šā uzņēmuma vadības ziņojumā. Ilgtspējas ziņojumu sagatavo saskaņā ar ES ilgtspējas ziņošanas standartiem.
  • sagatavot vadības ziņojumu vienotā elektroniskā ziņošanas formātā (ESEF) pēc attiecīgā Eiropas Savienības regulējuma spēkā stāšanās.
  • piesaistīt zvērinātu revidentu vai zvērinātu revidentu komercsabiedrību (turpmāk – revidents) ilgtspējas ziņojuma un konsolidētā ilgtspējas ziņojuma (ja tāds ir jāsagatavo) pārbaudei, lai revidents sniegtu apliecinājumu par ziņojuma atbilstību šā likuma prasībām, tostarp atbilstību ES ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem un prasībām par ziņošanas formātu (ESEF).

Tāpat likumā noteiktas arī prasības trešās valsts sabiedrības meitas sabiedrībai un trešās valsts sabiedrības filiālei ilgtspējas ziņojuma sagatavošanai un publiskošanai.

Likumā noteiktās prasības paredzēts ieviest pakāpeniski:

Uzņēmumi

Kritēriji

Sāk iesniegt ilgtspējas ziņojumu

Iesniegšanas sākuma gads

Periods, par kuru sniedz ziņojumu

Kapitālsabiedrībām, kurām šobrīd jāsagatavo nefinanšu paziņojumi

sabiedriskas nozīmes struktūras ar vairāk nekā 500 darbiniekiem

2025. gadā

par 2024. pārskata gadu

Lielās kapitālsabiedrības

pārsniedz divus no vidējās kapitālsabiedrības kritērijiem* 

2026. gads

par 2025. pārskata gadu

  • Mazās un vidējās kapitālsabiedrības, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū

(! izņemot mikrosabiedrības)

* iespēja par diviem gadiem atlikt Ilgtspējas direktīvas prasību piemērošanu

Mazās kapitālsabiedrības nepārsniedz 2 kritērijus:

bilances kopsumma - 5 milj. euro;

neto apgrozījums - 10 milj. euro;

vidējais darbinieku skaits - 50

 

Vidējās kapitālsabiedrības*  nepārsniedz 2 kritērijus:

bilances kopsumma - 25 milj. euro;

neto apgrozījums - 50 milj. euro;

vidējais darbinieku skaits - 250

2027. gads

par 2026. pārskata gadu

Latvijas Republikā reģistrētās:

  • lielas meitas sabiedrības
  • mazas un vidējas meitas sabiedrības, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū
  • filiāles (neto apgrozījums iepriekšējā pārskata gadā bilances datumā pārsniedz 40 000 000 euro)
  • kurām galveno mātes sabiedrību reglamentē trešās valsts tiesību akti; un
  • trešajā valstī reģistrētās mātes sabiedrības neto apgrozījums grupas līmenī ES >150 milj. euro (secīgi divus gadus pēc kārtas)

2029. gads

par 2028. pārskata gadu

Noderīgi:

Ar Eiropas ilgtspējas ziņošanas standartiem (ESRS), to izdoto deleģēto aktu un Eiropas Komisijas preses relīzi var iepazīties šeit:

EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES DIREKTĪVA (ES) 2022/2464 (2022. gada 14. decembris), ar ko attiecībā uz korporatīvo ilgtspējas ziņu sniegšanu groza Regulu (ES) Nr. 537/2014, Direktīvu 2004/109/EK, Direktīvu 2006/43/EK un Direktīvu 2013/34/ES

Direktīva ir publicēta Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī 2022. gada 16.decembrī un stājās spēkā 2023.gada 5. janvārī.

Direktīva latviešu valodā ir pieejama šeit.