Saskaņā ar jaunākajiem CSP datiem kopējie mazumtirdzniecības apjomi Latvijā šā gada maijā gada griezumā pieauga par 3,8%, tādejādi uzrādot  straujāko kāpumu šogad. Mazumtirdzniecības pieaugums reģistrēts arī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi – par 1%.

Jau otro mēnesi pēc kārtas pozitīvu izaugsmi uzrāda mazumtirdzniecība pārtikas veikalos, maijā, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo periodu, pieaugot par 2,4%.  Tajā skaitā tirdzniecība nespecializētajos pārtikas produktu veikalos palielinājās par 0,8%, kamēr  pārtikas un dzērienu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos pieauga par 38,7%. Sagaidāms, ka iepriekš novērotais kopējais pārtikas tirdzniecības kritums, kas ilga deviņus mēnešus, ir beidzies un turpmāk būs mērens apgrozījuma pieaugums.

 

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Savukārt spēcīgāku izaugsmi uzrādīja nepārtikas preču mazumtirdzniecība, šā gada maijā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada maiju šīs kategorijas pārdošanas apjomiem pieaugot par 4,8%. Starp straujāk augošajām nepārtikas preču grupām apgrozījuma pieauguma ziņā ierindojas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecība (+34,4%), kultūras preču un atpūtai paredzēto preču mazumtirdzniecība (+18,2%),  mājsaimniecības elektropreču un mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecība (+20,5% un +9,7% attiecīgi), metālizstrādājumu, krāsu un stikla mazumtirdzniecība (8,5%). Taču salīdzinoši vājš apgrozījuma pieaugums maijā tika fiksēts auto degvielas mazumtirdzniecībā (+1,4%). Tādējādi, no kopējā nepārtikas preču apgrozījuma izslēdzot auto degvielas mazumtirdzniecību, apgrozījuma pieaugums ar nepārtikas precēm maijā bija pieaudzis pat par 5,8%.

Savukārt apgrozījuma kritumu uzrādīja farmaceitisko un medicīnisko piederumu mazumtirdzniecība, maijā salīdzinājumā ar iepriekšējā gada maiju samazinoties par 2,1%. Tajā pašā laikā apģērbu un apavu mazumtirdzniecības apjomi saglabājās iepriekšējā gada līmenī.

Eiropas Komisijas veikto aptauju rezultāti par Latvijas patērētāju noskaņojuma rādītājiem parāda pozitīvu dinamiku – jūnijā kopējais patērētāju konfidences līmenis bija augošs jau sesto mēnesi pēc kārtas. Tāpat turpina uzlaboties Latvijas patērētāju vērtējums par viņu pašreizējo finansiālo situāciju un tās perspektīvām nākamajos divpadsmit mēnešos. To apstiprina patērētāju viedoklis, ka turpmākā gada laikā viņu izdevumi lielu pirkumu veikšanai būs augstāki nekā iepriekšējos divpadsmit mēnešos. Turklāt iedzīvotāji sagaida, ka bezdarba līmenis Latvijā nākamā gada laikā mazināsies.

Savukārt Latvijas mazumtirgotāju jaunākie noskaņojuma rādītāji ir mazāk pozitīvi un atspoguļo iepriekšējos mēnešos valstī novēroto mazumtirdzniecības apgrozījuma mēreno izaugsmi. Toties nākotnes prognozes ir piesardzīgi optimistiskas, jo mazumtirgotāji paredz nelielu preču pasūtījumu pieaugumu nākamajā ceturksnī. Turklāt mazumtirgotāji ir pārliecināti, ka preču realizācijas cenas turpmākajos mēnešos pieaugs, kas sakrīt ir inflācijas līmeņa kāpumu valstī.

Kopumā priekšnosacījumi mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumam Latvijā ir labvēlīgi. Par to liecina gan patērētāju un mazumtirgotāju noskaņojuma dati, gan vispārējā ekonomiskā situācija valstī. Tā, piemēram, vidējā bruto darba samaksa Latvijā šā gada pirmajā ceturksnī atkal uzrādīja strauju pieaugumu (+7,2% gada griezumā), kas atstāj tiešu pozitīvu ietekmi uz iedzīvotāju tēriņiem. 

attēls

 

attēls Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020