Izmaiņas 2020.gadā:
No 2020.gada 1.janvāra maksimālais ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais minimums ir 300 eiro mēnesī, kā arī līdz 500 eiro mēnesī palielināta ienākumu robeža, līdz kurai tiek piemērots maksimālais neapliekamais minimums.
To paredz grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 14. novembra noteikumos Nr. 676 "Noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai".
Ar noteikumu grozījumiem papildināta arī Valsts ieņēmumu dienesta prognozētā mēneša neapliekamā minimuma aprēķina formula ar paredzamo ienākumu pieauguma koeficientu (1,09), lai iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, pieaugot ienākumiem, nerastos nodokļa piemaksas.
Minētais ienākumu pieauguma koeficients tiks piemērots, aprēķinot Valsts ieņēmumu dienesta prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, ko piemēro taksācijas gada laikā, bet nodokļa maksātājam rezumējošā kārtībā, iesniedzot taksācijas gada ienākumu deklarāciju, tiks aprēķināts taksācijas gada diferencētais neapliekamais minimums atbilstoši nodokļa maksātāja faktiskajiem taksācijas gada ienākumiem.
Informācijai!
2019.gada 29.novembrī ir stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos par kārtību, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi.
Grozījumu būtība:
- ir paaugstinātas dienasnaudas un viesnīcu izdevumu normas komandējumiem gan pa Latviju, gan uz ārzemēm.
- vietējā transporta izdevumus pa Latviju var kompensēt pēc faktiskajiem izdevumiem, ja tā izmantošana ir bijusi pamatota.
- komandējuma rīkojumu var aizstāt arī ar elektronisko dokumentu, kas nesatur rekvizītu “paraksts”, ja to institūcijas informācijas sistēmā vadītāja noteiktajā kārtībā ir apliecinājis (autorizējis) institūcijas vadītājs vai viņa pilnvarota persona.
Ar 2019.gada 1.janvāri likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz:
- iedzīvotāju ienākuma nodokļa augstākā progresijas sliekšņa (55 000 euro) maiņu, saskaņojot to ar likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteikto 62 800 euro ;
- kārtību, kādā tiek noteikts ienākums no virtuālās valūtas atsavināšanas – ienākums pārdodot virtuālo valūtu ir kapitāla pieaugums
- pērkot un pārdodot virtuālo valūtu ienākumu traktē kā kapitāla pieaugumu, bet to nodala no cita kapitāla pieauguma;
- zaudējumus no virtuālo valūtu tirdzniecības (IIN aprēķinam) nevar attiecināt uz cita veida ienākumu (t.sk arī uz citu kapitāla aktīvu ienākumu);
- ja nav dokumentu, kas apliecina virtuālo valūtu iegādes izdevumus, aprēķinot kapitāla pieaugumu, par iegādes izdevumiem uzskata 0.
- ka papildpensijas kapitāls, ko veido iemaksas saskaņā ar Solidaritātes nodokļa likumu un kas tiek izmaksāts pensiju plāna dalībniekam, ir ar IIN apliekams ienākums.
Svarīgi:
Lai samazinātu IIN piemaksas:
1) paredzētas tiesības nodokļu maksātājam:
- veikt atzīmi elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā (turpmāk – grāmatiņa) par to, ka no nākamās dienas pēc atzīmes veikšanas ienākumu izmaksātājs maksātājam nepiemēro VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu;
- rakstveidā vienoties ar ienākuma izmaksātāju, lai ienākuma izmaksātājs piemēro IIN maksātāja paša prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, kas nedrīkst pārsniegt VID prognozēto mēneša neapliekamo minimumu;
- izvēlēties 23% likmes piemērošanu 20% IIN likmes vietā, tad 23% IIN likme tiks piemērota ar nākamā mēneša 1. datumu:
- veicot elektroniski atzīmi grāmatiņā;
- iesniedzot iesniegumu ienākuma izmaksātājam.
2) pienākumu VID informēt ienākuma izmaksātāju, pie kura iesniegta grāmatiņa (veicot atzīmi), ja konstatē, ka fiziskai personai turpmāk nevar piemērot nepaliekamo minimumu, jo tās ienākumi pārsniedz jau pārsniedz 13 200 gadā.
Noteiktām IIN maksātāju grupām ir noteikts pārejas periods, kura laikā IIN maksātājam ir iespēja pagarināt 2018. un 2019.gada ienākumu deklarācijā aprēķinātā IIN samaksas termiņu līdz 2020.gada 1.decembrim.
IIN samaksas termiņa pagarinājumu var izmantot, ja izpildās šādi nosacījumi:
1) IIN maksātājs nav reģistrējis saimniecisko darbību;
2) taksācijas gada ienākums, izņemot ar IIN neapliekamos ienākumus, atbilst šādām pazīmēm:
a) ir gūts tikai Latvijā,
b) nepārsniedz noteiktu slieksni (2018. gadā - 55 000 euro, bet 2019. gadā - 62 800 euro),
c) ir ienākums, no kura izmaksas vietā ir ieturēts IIN,
d) ir ienākums, kuram piemēro gada diferencēto neapliekamo minimumu un IIN atvieglojumus.
Ja rezumējošā kārtībā aprēķinātā IIN summa nepārsniedz 1 euro, tā nav jāiemaksā budžetā (attiecīgi šī nodokļa summa nav uzskatāma par iedzīvotāju ienākuma nodokļa parādu). Šāds regulējums piemērojams gada ienākuma deklarācijām par 2018.gadu un turpmākajiem taksācijas gadiem.
Progresīvā IIN likme no 2019.gada:
- gada ienākumam līdz 20 004 euro – 20 %;
- gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004,00 euro, bet nepārsniedz 62 800 euro – 23 %;
- gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 62 800,00 euro – 31,4 %.