- Likums „Par grāmatvedību”
- Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums
- Par ieguves rūpniecībā vai pirmatnējo mežu izstrādē iesaistītu komercsabiedrību paziņojumiem par maksājumiem pārvaldes iestādēm
- Ministru kabineta 2015.gada 22.decembra noteikumi Nr.775 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi”
- Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr. 585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju"
- Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr. 584 „Kases operāciju uzskaites noteikumi”
- Ministru kabineta 2006.gada 3.oktobra noteikumi Nr. 808 „Noteikumi par biedrību, nodibinājumu un arodbiedrību gada pārskatiem”
- Ministru kabineta 2006.gada 14.novembra noteikumi Nr. 928 „Noteikumi par reliģisko organizāciju gada pārskatiem”
- Ministru kabineta 2004.gada 13.jūlija noteikumi Nr.591 „Noteikumi par politisko organizāciju (partiju) un to apvienību gada pārskatiem”
- Ministru kabineta 2007. gada 20.marta noteikumi Nr.188 „Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā”
- Ministru kabineta 2007.gada 8.maija noteikumi Nr.301 „Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem”
- Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr. 583 „Uzņēmuma mantas, arī prasījumu un saistību novērtēšana grāmatvedībā un atspoguļošana finanšu pārskatos, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta”
- Ministru kabineta 2016.gada 21.jūnija noteikumi Nr.399 “Noteikumi par sabiedrību sagatavoto finanšu pārskatu vai konsolidēto finanšu pārskatu elektroniskā noraksta formu”
Grāmatvedības normatīvo aktu izmaiņas
2019.gada 17.oktobrī Saeima pieņēma Grozījumus likumā “Par grāmatvedību” un Grozījumus likumā “Par ieguves rūpniecībā vai pirmatnējo mežu izstrādē iesaistītu komercsabiedrību paziņojumiem par maksājumiem pārvaldes iestādēm”. Abi likumi stāsies spēkā vienlaikus ar Administratīvās atbildības likumu 01.07.2020.
Likumā “Par grāmatvedību” veiktie grozījumi papildina likumu ar jaunu VI nodaļu «Administratīvie pārkāpumi grāmatvedības jomā un kompetence administratīvo pārkāpumu procesā» (18., 19., 20., 21., 22. pants):
- Grozījumi nosaka administratīvos soda veidus - brīdinājums un naudas sods.
- Nosaka sodu par pārkāpumiem, kas izdarīti atkārtoti gada laikā, mantas konfiskāciju un tiesību atņemšanu.
- Maksimālais soda apmērs četrsimt naudas soda vienības (1 soda vienības vērtība 5 euro).
- Sodu piemēro uzņēmuma vadītājam.
- Pārkāpumus izskata Valsts ieņēmumu dienests vai, ja tos izdarījusi politiskā organizācija (partija) vai politisko organizāciju (partiju) apvienība, - Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.
Līdz šim Latvijā administratīvo pārkāpumu procesuālās un materiālās tiesību normas bija noteiktas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (LAPK), kurā bija paredzētas arī administratīvo pārkāpumu normas grāmatvedības jomā (155.1, 155.2, 166.6 pants).
Ar likumā “Par ieguves rūpniecībā vai pirmatnējo mežu izstrādē iesaistītu komercsabiedrību paziņojumiem par maksājumiem pārvaldes iestādēm” veiktajiem grozījumiem paredz likuma 13.pants izteikts jaunā redakcijā un likums papildināts ar 15. un 16. pantu:
- Grozījumi nosaka par administratīvajiem pārkāpumiem piemērojamos administratīvo soda veidus - brīdinājums un naudas sods līdz astoņdesmit sešām naudas soda vienībām (1 soda vienības vērtība 5 euro).
- Sodu piemēro komercsabiedrības, kura darbojas ieguves rūpniecībā vai pirmatnējo mežu izstrādē, ja tā ir liela komercsabiedrība Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 5.panta izpratnē, vai tā ir sabiedriski nozīmīga komercsabiedrība, vai tā ir kādas no šeit minētajām sabiedrībām mātessabiedrība, vadībai (valdei un padomei, ja tāda izveidota).
- Pārkāpumus izskata Valsts ieņēmumu dienests.
Emitentu gada pārskatu sagatavošana
(Saistībā ar Eiropas vienotā elektroniskā ziņošanas formāta (European Single Electronic Format, ESEF) ieviešanu)
Sākot ar 2020.gada 1.janvāri, Eiropas Savienībā tiek ieviests elektroniskais ziņošanas formāts, kurā komercsabiedrībām, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti regulētajā tirgū Eiropas Savienības dalībvalstī vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī (turpmāk- Emitenti), turpmāk jāsagatavo savus gada pārskatus. Šī prasība izriet no:
- Grozījumiem Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā 2004/109/EK (Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2013/50/ES), kas noteic prasību emitentiem, kuru vērtspapīrus atļauts tirgot regulētā tirgū, sagatavot gada finanšu pārskatus par periodu, kas sākas no 2020. gada 1.janvāra, vienotā elektroniskā ziņošanas formātā.
- Eiropas Komisijas regulas Nr.2019/815 (spēkā no 2019. gada 18. jūnija), kas noteic, ka visiem, arī pēc nacionālajiem tiesību aktiem sagatavotajiem emitentu gada finanšu pārskatiem, ir piemērojams vienotais elektroniskais formāts.
Kas mainās līdz ar ESEF ieviešanu?
Gada pārskati. Visiem emitentiem gada pārskati par finanšu gadu, kas sākas 2020. gada 1. janvārī vai pēc šā datuma, būs jāsagatavo paplašināmās hiperteksta iezīmēšanas valodas (Extensible Hypertext Markup Language, xHTML) formātā. Tas ir cilvēklasāms formāts, kas ļauj gada pārskatu lasīt tieši jebkurā tīmekļa pārlūkprogrammā. xHTML prasība attieksies uz gada pārskatiem, kas sagatavoti gan saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, gan saskaņā ar starptautiskiem finanšu pārskatu standartiem (SFPS), kas atzīti Eiropas Savienībā.
Jaunās prasības neattiecas uz starpperioda finanšu pārskatiem un finanšu informāciju, kas emitentiem ir jāatklāj saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likumu.
Konsolidētie gada pārskati. Emitentiem, kuriem saskaņā ar starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem (SFPS) ir jāsagatavo arī konsolidētie finanšu pārskati, konsolidētie finanšu pārskati būs jāiezīmē, izmantojot paplašināmo komerciālo pārskatu valodu (eXtensible Business Reporting Language, XBRL), kas ir mašīnlasāma valoda.
- sākot ar 2020. gada 1. janvāri, būs obligāti detalizēti jāiezīmē primārie finanšu pārskati.
- sākot ar 2022. gada 1. janvāri, būs obligāti blokveidā jāmarķē arī pielikums, izmantojot vienotus taksonomijas elementus. Ja emitents vēlas, tad pielikums var tikt iezīmēts arī detalizētāk.
Papildu informācija par ESEF ir pieejama: