Vispārīga informācija par ES Muitas reformas būtību

Eiropas Komisija (EK) 2023.gada 17.maijā nāca klājā ar Muitas reformas tiesību aktu priekšlikumu paketi, ar kuru tiek piedāvāta vērienīgākā un vispusīgākā Eiropas Savienības (ES) muitas savienības reforma kopš tās izveides 1968.gadā. Projekts izstrādāts, lai stiprinātu ES muitas savienības spējas pielāgoties e-komercijas pieaugumam, mainīgajām ģeopolitiskajām realitātēm un nepieciešamībai uzlabot muitas procesu efektivitāti.

Muitas savienības reformu pakotne aptver trīs priekšlikumus:

  1. Regulu, ar ko izveido Savienības Muitas kodeksu un ES Muitas iestādi;
  2. Regulu attiecībā uz vienkāršota tarifu režīma ieviešanu preču tālpārdošanai un muitas nodokļa atvieglojuma sliekšņa atcelšanu;
  3. Padomes direktīvu, ar ko Direktīvu 2006/112/EK groza attiecībā uz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) noteikumiem, kuri attiecas uz nodokļa maksātājiem, kas veicina importēto preču tālpārdošanu, un īpašā režīma piemērošanu no trešajām teritorijām vai trešajām valstīm importētu preču tālpārdošanai un īpašajam importa PVN deklarēšanas un maksāšanas režīmam.

Reformas pamatprincipi:

  1. Efektīva muitas savienība - vienkāršot un modernizēt muitas procedūras, lai uzņēmumiem nodrošinātu vienkāršību un pārliecību par vienotiem noteikumiem.
  2. Ģeopolitiska muitas savienība - nodrošināt labāku ES finanšu un drošības interešu aizsardzību un veicināt starptautisko sadarbību ar ES Muitas dienesta (EUCA) palīdzību.
  3. Elastīga un uz nākotni vērsta muitas savienība - ielāgot muitas sistēmu zaļajai un digitālajai pārkārtošanai un piegādes ķēžu attīstībai, izmantojot ES Muitas datu centru.

Galvenie mērķi un pasākumi:

Izmaksu samazināšana un efektivitāte - vienkāršojot procedūras, samazināt izmaksas uzņēmumiem un muitas iestādēm.

EUCA - centralizēs dalībvalstu kompetences, lai nodrošinātu vienotu pieeju ārējo robežu kontrolei.

Muitas datu centrs - nodrošinās datu centralizāciju, modernizēs IT sistēmas un uzlabos procesu savietojamību.

E-komercijas regulējuma uzlabošana - krāpniecības novēršana un muitas procedūru vienkāršošana mazvērtīgām precēm, ieviešot 4 grupu tarifu metodi un atceļot 150 EUR slieksni muitas nodokļa piemērošanai.

Termiņi:

Muitas reformas ieviešana notiks pakāpeniski.

2026. gads – plānota ES Muitas dienesta izveide.

2028. gada 1. marts – stāsies spēkā jaunā e-komercijas sūtījumu deklarēšanas kārtība.

2028. gads – ES Muitas dienests sāk pilnvērtīgu darbību.

2032. gada 1. marts – uzņēmēji varēs brīvprātīgi sākt pildīt ziņošanas pienākumus, izmantojot ES muitas datu centru.

2037. gada 31. decembris – jābūt pilnībā ieviestām ES muitas datu centra funkcionalitātēm.

Šie termiņi vēl var tikt pārskatīti atkarībā no normatīvo aktu izskatīšanas procesa Eiropas Savienības Padomē un Parlamentā.

Latvijas nostāja galvenajos reformas jautājumos:

Latvijai kā dalībvalstij ar mazu ekonomiku un ierobežotiem resursiem situācijā, kad muitas iestāžu darba slodze pastāvīgi pieaug, jo tiem ir jāveic aizvien vairāk uzdevumu, kā arī muitas digitalizācija ir sadrumstalota, katrai dalībvalstij ieviešot un uzturot muitas informatīvās sistēmas, ir nozīmīgi izvirzītie reformas mērķi. Tie ietver vienkāršotus muitas procesus un vienotu īstenošanu visās dalībvalstīs un funkciju centralizēšanu, kas paredz dalībvalstīm būtiski ietaupīt izdevumus, kā arī mazāku administratīvo slogu likumīgai tirdzniecībai. Līdz ar to Latvija kopumā atbalsta EK izstrādāto ES muitas reformas pakotni - kā nozīmīgu soli virzībā uz efektīvāku un digitalizētāku muitas sistēmu. Īpaši atzinīgi vērtē reformā ietverto mērķi izveidot digitālos risinājumus, kas veicinās datu apmaiņu un riska pārvaldības efektivitāti visā ES muitas savienībā un piekrīt, ka šī reforma ir pielāgota ievērojot mūsdienu izaicinājumus, tostarp globalizāciju, strauji augošo e-komercijas izaugsmi, un pārrobežu tirdzniecības paplašināšanos.