Jau vairākus mēnešus pēc kārtas, ieskaitot septembri, mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā uzrāda samērā spēcīgu pieaugumu, un saskaņā ar jaunākajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem šā gada septembrī salīdzinājumā ar pērnā gada septembri apgrozījums palielinājās par 4,9%. Tādējādi 2017.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada attiecīgo periodu, apgrozījuma pieaugums veidoja 4,9% un šā gada trīs ceturkšņos kopā apgrozījums bija par 3,8% augstāks nekā pirms gada.

Septembrī, tāpat kā iepriekšējos divos mēnešos, spēcīgu izaugsmi uzrādīja mazumtirdzniecības apgrozījums pārtikas veikalos, sasniedzot 5,7%. Tikmēr nepārtikas preču apgrozījuma pieaugums septembrī gada griezumā veidoja 4,4%. Augstāku mazumtirdzniecības pieaugumu ar nepārtikas precēm ierobežoja degvielas tirdzniecības kritums par 1,7%. Tas ir ceturtais mēnesis pēc kārtas ar sarūkošiem degvielas mazumtirdzniecības rādītājiem, un, tā kā degvielas apgrozījuma apjoms kopējā mazumtirdzniecībā veido gandrīz piekto daļu, tiem ir nozīmīga ietekme uz kopējo nozares izaugsmi. Tādējādi, atskaitot degvielas tirdzniecību, nepārtikas preču apgrozījums septembrī bija straujš, gada izteiksmē veidojot 7,4%.

 

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Starp nepārtikas precēm apgrozījuma pieaugums tika reģistrēti vairākās nepārtikas preču grupās. Tā, piemēram, septembrī spēcīgs apgrozījuma pieaugums turpinājās informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecībā (+24,5% gada griezumā), mājsaimniecības elektropreču mazumtirdzniecībā (+20,6%), metālizstrādājumu, krāsu un stikla mazumtirdzniecībā (+12%), kā arī mājsaimniecības piederumu mazumtirdzniecībā (+13%). Tāpat, palielinājās kultūras un atpūtai paredzēto preču mazumtirdzniecība – par 7%, mazumtirdzniecība pa pastu vai internetā – par 3%, apģērbu un apavu mazumtirdzniecība – par 2,7% u.c. Toties jau kopš gada sākuma apgrozījuma sarukumu uzrāda farmaceitisko un medicīnisko piederumu mazumtirdzniecība, septembrī kritumam veidojot 2,7%.

Jāatzīmē, ka Latvijas mazumtirgotāju konfidences indekss pēdējos mēnešos ir stabils, turklāt novērtējums par pasūtījumu apjomiem un uzņēmējdarbības aktivitāti kopumā uzrāda augšupejošu tendenci. Tajā pašā laikā Latvijas patērētāju noskaņojums ir svārstīgs un oktobrī uzrādīja konfidences līmeņa kritumu salīdzinājumā ar iepriekšējos trīs mēnešos uzrādītajiem augstajiem līmeņiem. Tas nenorāda uz būtisku iedzīvotāju noskaņojuma maiņu, jo novērtējums par savu finanšu situāciju patērētājiem joprojām ir pozitīvs. Tādējādi arī turpmākajos mēnešos līdz ar labvēlīgo ekonomisko situāciju valstī, augot iedzīvotāju ienākumiem un mazinoties bezdarbam, sagaidāms tirdzniecības apgrozījuma kāpums. 

attēls

 

attēls Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020