Mazumtirdzniecības apgrozījums šā gada jūnijā, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi palielinājies par 0,9%, uzrādot nedaudz lēnāku kāpumu nekā iepriekšējos mēnešos, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Galvenais mazumtirdzniecības pieauguma nodrošinātājs jūnijā bija autodegviela, kuras pārdošanas apjomi jūnijā, salīdzinot ar pagājušā gada jūniju palielinājušies par 5,0%.

Nepārtikas preču apgrozījums kopā jūnijā, salīdzinot ar pagājušā gada jūniju, palielinājies par 1,5%. Līdzās degvielas pārdošanai būtiski auguši arī kultūrai un atpūtai paredzēto preču, sporta preču, kā arī medicīnas un farmācijas preču pārdošanas apjomi – attiecīgi par 6,0%, 10,2% un 6,9%.  Savukārt kritums iezīmējies tādās preču grupās kā mājsaimniecības elektropreces, un arī metālizstrādājumi, instrumenti, būvmateriāli un santehnika, uzrādot tendenci, kas sasaucas ar zemāko būvniecības aktivitāti šajā gadā. Mājsaimniecības elektropreču pārdošana, salīdzinot ar pagājušā gada jūniju, samazinājusies par 17,9%, bet ar būvniecību saistīto preču pārdošana, - par 2,4%.

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Pārtikas preču tirdzniecība, kas tradicionāli ir mazāk svārstīga un atkarīga no ekonomiskās situācijas un pieprasījuma izmaiņām, jūnijā augusi lēnāk nekā nepārtikas preču tirdzniecība, salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi palielinoties par 0,7%.

Neskatoties uz atsevišķu mēnešu svārstībām, kopējā situācija mazumtirdzniecības nozarē jau ilgāku laiku ir saglabājusies visai stabila, uzrādot mērenus pieauguma tempus, ko nodrošina augošie iedzīvotāju ienākumi un augošā pirktspēja, saglabājoties ļoti zemam inflācijas līmenim. Mājsaimniecību patēriņu veicina arī pakāpeniski augošie kreditēšanas apjomi, tajā skaitā pieaugot mājsaimniecībām izsniegto jauno kredītu apjomam patēriņa preču iegādei.

Kopumā gada otrajā ceturksnī mazumtirdzniecības apgrozījums (pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem), salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo ceturksni, ir palielinājies par 1,9%, sasniedzot apmēram tādu pašu pieaugumu kā pirmajā ceturksnī, kad mazumtirdzniecības apgrozījums bija palielinājies par 1,8%.  Šie pieauguma tempi gan ir lēnāki nekā pagājušajā gadā, kad gadā kopā mazumtirdzniecība bija palielinājusies par 5,5%, Tajā pašā laikā uzņēmēju un patērētāju noskaņojuma rādītāji Latvijā šogad ir stabili augoši, nedaudz pasliktinoties vienīgi jūlijā uzreiz pēc Lielbritānijas referenduma par izstāšanos no Eiropas Savienības, un neliek domāt, ka iedzīvotāji varētu kļūt  piesardzīgāki savos tēriņos. Līdz ar to arī gada otrajā pusē sagaidāms stabils mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums, un līdz brīdim, kad ārējos tirgos atsāksies spēcīgāka izaugsme, privātais patēriņš turpinās nodrošināt stabilu Latvijas ekonomikas attīstību. 

 


attēls Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020