Saskaņā ar jaunākajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā šā gada augustā salīdzinājumā ar 2015. gada augustu ir palielinājies par 1,1%, uzrādot lēnāko gada pieaugumu pēdējo piecu mēnešu laikā. Savukārt, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, augustā mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 0,2% lielāks (sezonāli izlīdzināts).

Straujākam mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumam traucēja kritums pārtikas produktu tirdzniecībā, kamēr nepārtikas preču tirdzniecības apjomi uzrādīja stabilu izaugsmi. Pārtikas produktu apgrozījuma samazinājums ir reģistrēts otro mēnesi pēc kārtas un šā gada augustā salīdzinājumā ar pērnā gada augustu šis kritums veidoja 2,3%, turpretī mazumtirdzniecība ar nepārtikas precēm kopumā palielinājās par 2,8%.

 

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Starp nepārtikas preču grupām 2016. gada augustā straujākie apgrozījuma pieaugumi tika reģistrēti apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā (+23,7% gada griezumā), ko veicināja šīs preču kategorijas cenu samazināšanās sezonas preču izpārdošanas ietekmē. Savukārt, neskatoties uz augustā fiksēto cenu pieaugumu atpūtai un kultūrai, ar to saistīto preču mazumtirdzniecība šā gada augustā arī pieauga par 21,1%. Tāpat palielinājās arī sporta preču un spēļu tirdzniecības apjomi (+31,4%), kā arī farmaceitisko un medicīnisko piederumu mazumtirdzniecība (+9%).

Atšķirībā no iepriekšējiem trim mēnešiem, kad autodegvielas tirdzniecībā tika reģistrēti strauji pieauguma tempi, tādējādi veicinot kopējo mazumtirdzniecības izaugsmi, augustā tā uzrādīja nelielu sarukumu. Degvielas tirdzniecības apjoms 2016. gada augustā bija par 0,6% zemāks nekā pērnā gada augustā, tāpēc, izslēdzot degvielas mazumtirdzniecību, nepārtikas preču apgrozījuma pieaugums augustā veidoja 4,4%.

Kā citas nepārtikas preču grupas, kuru apgrozījums šā gada augustā samazinājās, minamas, piemēram, mājsaimniecības piederumi, kuru mazumtirdzniecības apjoms gada griezumā saruka par 3,9%, informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtas – par 3%, metālizstrādājumi, krāsas un stikls – par 2,5%.

Pēc augustā novērotā Latvijas mazumtirgotāju un patērētāju ekonomiskās konfidences līmeņa sarukuma, ko atspoguļo šodien publicētie dati par vājo mazumtirdzniecības pieaugumu šajā mēnesī, ekonomiskās pārliecības līmenis Latvijā šā gada septembrī ir uzlabojies. Tai skaitā palielinājusies mazumtirgotāju sentimenta indeksa vērtība. Turklāt par labām mazumtirdzniecības attīstības perspektīvām liecina mazumtirgotāju vērtējums par pieaugošiem kopējo pasūtījumu apjomiem un uzņēmējdarbības aktivitātes palielināšanos turpmākajos mēnešos. Tāpat septembrī ievērojamu uzlabojumu ir uzrādījusi patērētāju konfidence, ko noteica pozitīvs patērētāju novērtējums par viņu finansiālā stāvokļa un Latvijas vispārējās ekonomiskās situācijas izmaiņām turpmākajos 12 mēnešos.

Jāatzīmē, ka gan mazumtirgotāji, gan patērētāji turpmākajos mēnešos sagaida cenu pieaugumu, kas liecina par inflācijas spēcināšanos gada otrajā pusē, kas sakrīt ar Finanšu ministrijas prognozēm par patēriņa cenu attīstību šogad. 

attēls

 

attēls Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020