Mazumtirdzniecības aktivitāte 2014. gada novembrī turpināja uzlaboties, un salīdzinājumā ar oktobri mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājies par 1,3% pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem. Pieaugums vērojams arī gada griezumā – par 4,7%. Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums ir audzis gan pārtikas preču tirdzniecībā – par 0,3%, gan arī nepārtikas preču (izņemot degvielu) tirdzniecībā – par 4,4%.

Novembrī īpaši jāatzīmē degvielas tirdzniecības apgrozījums, kas pieauga par 16,1% salīdzinājumā ar pērnā gada novembri. Krītošā naftas cena pasaules tirgos pēdējā pusgadā atstāj savu ietekmi uz naftas produktu cenu un patēriņa apjomiem arī Latvijā. Degvielas cena Latvijas benzīntankos jau kārtējo mēnesi samazinās, kas visticamāk ir galvenais iemesls atzinīgiem pieauguma tempiem degvielas tirdzniecībā pēdējos mēnešos.  

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Zīmīgi, ka mazumtirdzniecības augusi ne tikai salīdzinājumā ar oktobri, bet samērā augsti pieauguma tempi vērojami arī pret pērnā gada novembri, kad intensīvi tika tērēti skaidrās naudas uzkrājumi latos, tādējādi uz laiku palielinot mazumtirdzniecības apjomus. Tas liecina par arvien augošajiem iedzīvotāju ienākumiem un pozitīvajām tendencēm darba tirgū.

Neskatoties uz to, ka mazumtirdzniecības nozare ir tiešā veidā atkarīga no iekšējās ekonomiskās situācijas, to netiešā veidā tomēr ietekmē arī notikumi ārējā vidē. Neskaidrā ģeopolitiskā situācija reģionā, vājā ekonomiskā izaugsme Eiropā un ekonomikas situācijas pasliktināšanās Krievijā padara piesardzīgus gan patērētāju, gan tirgotāju.

Eiropas Komisijas publicētie mazumtirdzniecības noskaņojuma aptaujas rezultāti liecina, ka tirgotāju redzējums par ekonomikas aktivitāti nākamajiem trim mēnešiem ir pasliktinājies, kā arī aug mājsaimniecību noguldījumi, tādā veidā ierobežojot tēriņus. Taču kopumā izmaiņas nav būtiskas, un vismaz šobrīd tās neliecina par būtiskām izmaiņām mazumtirdzniecībā. Tādēļ sagaidāms, ka zemā inflācija un aizvien augošā nodarbinātība stimulēs arī turpmāku mazumtirdzniecības apjomu pieaugumu.   

 


attēls Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020