Jaunumi

Otrdien, 1. martā, finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis kopā ar Latvijas delegāciju piedalīsies Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas politikas ministru neformālajā sanāksmē, kurā plānots skatīt astoto Eiropas Komisijas (EK) kohēzijas ziņojumu. Sanāksmē paredzētas diskusijas par to, kā Kohēzijas politikai būtu jāattīstās, lai reaģētu uz ziņojumā aprakstītajām pēdējās dekādes Eiropas teritoriālās nevienlīdzības izmaiņām.

"Ņemot vērā pēdējo dienu notikumus, ir ļoti būtiski, lai Kohēzijas politika būtu pietiekami elastīga un pielāgojama nākotnes mainīgajiem apstākļiem, rēķinoties ar vajadzībām un paaugstinātiem riskiem, kas saistīti ar Krievijas iebrukumu Ukrainā," norāda finanšu ministra padomnieks un Latvijas delegācijas vadītājs Ints Dālderis.

Latvijas ieskatā arī turpmāk būtu nepieciešams saglabāt Kohēzijas politikas ilgtermiņa fokusu uz mazāk attīstītajām dalībvalstīm un reģioniem, neskatoties uz relatīvā labklājības līmeņa pieaugumu. Attīstības līmeņa atšķirības starp ES dalībvalstīm joprojām ir būtiskas, tamdēļ svarīgi veikt attiecīgas investīcijas un reformas, kas vairotu sabiedrības labklājību un uzticību demokrātiskajām institūcijām.

Kohēzijas politika ir apjomīgākais ES budžeta instruments sociālo un ekonomisko atšķirību mazināšanai, tāpēc īpaši būtiski ir straujāk virzīties uz priekšu ar 2021.-2027. gada plānošanas perioda darbības programmu apstiprināšanu, lai ES dalībvalstis var stimulēt savu ekonomisko attīstību un reaģēt uz sociālajiem izaicinājumiem, ko rada arvien pieaugošā Krievijas agresija Ukrainā un COVID-19 pandēmija.

Ar šī gada 9. februārī EK publicēto astoto ziņojumu par ekonomisko, sociālo un teritoriālo kohēziju iespējams iepazīties šeit.