Finanšu ministrs Jaunumi EIB

Eiropas Investīciju bankas grupas direktoru valdes priekšsēdētāja Nadija Kalvinjo trešdien, 14. februārī, viesojās Rīgā, Latvijā un tikās ar ministru prezidenti Eviku Siliņu un finanšu ministru Arvilu Ašeradenu. Viņi apsprieda iespējas stiprināt EIB grupas un Latvijas sadarbību, lai nodrošinātu stratēģiskas investīcijas iedzīvotāju un uzņēmumu atbalstam.

“Man šodien bija ļoti konstruktīvas tikšanās Rīgā, kurās man bija iespēja tikties ar ministru prezidenti un finanšu ministru,” norādīja priekšsēdētāja N. Kalvinjo. “Manas vizītes ES galvaspilsētās ir balstītas uz EIB grupas apņemšanos sadarboties ar mūsu ES dalībvalstu partneriem un to komandām, atbalstot valstu prioritāšu īstenošanu un strādājot kopā, lai risinātu problēmas, ar kurām saskaramies mēs visi.”

Tikšanās laikā tika pārrunātas dažādas tēmas, tai skaitā atbalsts Ukrainai, Eiropas stratēģiskā autonomija, EIB grupas ieguldījumu prioritātes un ciešāka sadarbība starp EIB grupu un Latviju.

Priekšsēdētāja N. Kalvinjo piebilda: “Banka aktīvi meklē iespējas Latvijā finansēt projektus, kas atbilst tās klimatrīcības prioritātēm, tādām kā ilgtspējīgs transports, energoefektivitāte un atjaunīgā enerģija. Pašreizējā izaicinošajā ģeopolitiskajā situācijā EIB ir stingri apņēmusies atbalstīt Latvijas ekonomiku, lai veicinātu inovācijas un zaļo pārkārtošanos.”

Priekšsēdētāja N. Kalvinjo arī uzsvēra EIB apņemšanos atbalstīt Ukrainu. “Eiropas Investīciju bankas atbalsts Ukrainai turpina būt tās nelokāma un neatlaidīga apņemšanās. Kopš kara sākuma esam ieguldījuši vairāk nekā divus miljardus eiro Ukrainas atbalstam,” viņa sacīja.

Ministru prezidente Evika Siliņa norādīja: “Eiropas Investīciju banka ir ļoti nozīmīgs Latvijas sadarbības partneris attīstības projektu īstenošanā. Administratīvā sloga samazināšana investīciju jomā, kā arī stratēģisku investīciju piesaiste ir mūsu uzmanības centrā. Tiekoties ar EIB valdes priekšsēdētāju, pārrunājām, kurās nozarēs vēlamies stiprināt investīciju piesaisti, ieskaitot potenciālus papildu ieguldījumus aizsardzības industrijas attīstībā.”

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens piebilda: “Eiropas Investīciju bankai, kas ir lielākā investīciju banka ES un tuvs Latvijas sabiedrotais, ir nozīmīga loma ieguldījumu vides veicināšanā mūsu valstī un plašākā reģionā. Esam uzsākuši veiksmīgu sadarbību ar EIB publiskās-privātās partnerības veidošanā mājokļu sektorā un ceram, ka kopā spēsim attīstīt projektus, kas stiprinās valsts ekonomiku. Mūsu partnerība ne tikai veicina ieguldījumu stabilitāti, bet arī liecina par ieguldījumu drošību mūsdienu sarežģītajos ģeopolitiskajos apstākļos.”

Eiropas Investīciju bankas grupa 2023. gadā apstiprināja investīciju projektus Latvijā 82 miljonu eiro apmērā. Šis ieguldījums ir daļa no EIB grupas finansējuma gandrīz 1 miljarda eiro apmērā, kas valstī sniegts pēdējo piecu gadu laikā.

Finanšu ministrs tiekas ar jaunievēlēto EIB prezidenti Nadju Kalvinjo