Mazumtirdzniecības apjomi šā gada aprīlī samazinājušies par 3%, bet pret iepriekšējo mēnesi pieauguši par 1,3%, norāda jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Samazinājumu pret pērnā gada aprīli veido pārtikas un nepārtikas (izņemot degvielu) preču grupu apjomu sarukumi, savukārt degvielas mazumtirdzniecība aprīlī pieaugusi. Mazumtirdzniecības apjomu samazinājumu ietekmē pērnā gada augstā bāze, kad pēc ierobežojumu atcelšanas martā arī pērnā gada aprīlī tirdzniecība bija aktīvāka nekā ierasts. Turklāt patēriņa preču augstās cenas mudina iedzīvotājus rūpīgāk izvērtēt pirkumu nepieciešamību. Aprīlis bija pēdējais apkures mēnesis, tādējādi iedzīvotājiem par mājokļu apsildi izdevumi bijuši gan aprīlī, gan maijā, kas arī samazina brīvos līdzekļus, kuri potenciāli varēja nonākt mazumtirdzniecībā.

Šā gada četros mēnešos mazumtirdzniecības apjomi samazinājušies par 2,1%, ko noteica 5,8% sarukums pārtikas mazumtirdzniecībā. Nepārtikas preces (bez degvielas) tirgotas par 1% mazāk nekā pērnā gada četros mēnešos, bet degviela tirgota par 3% vairāk, ko veicina degvielas cenu samazinājumi gada griezumā šā gada martā un aprīlī.

Pārtikas preces šā gada aprīlī tirgotas par 6,7% mazāk nekā pirms gada, ko noteica gan augstā bāze pērn, gan noieta samazinājums cenu pieauguma dēļ. Turpretī pret iepriekšējo mēnesi pārtikas mazumtirdzniecība pieaugusi par 6% zemās bāzes dēļ šā gada martā, kad pārtikas preču noiets strauji samazinājās, bet aprīlī pārtikas mazumtirdzniecības apjomi atgriezušies šā gada pirmā ceturkšņa vidējā līmenī.

Nepārtikas preču (bez degvielas) mazumtirdzniecības apjomi šā gada aprīlī bijuši par 4,2% mazāki nekā pirms gada, ko noteica augstā bāze pērnā gada aprīlī. Mājsaimniecības piederumi aprīlī tirgoti par 1,2% mazāk nekā pirms gada, kultūras un atpūtas preču mazumtirdzniecība bijusi par 19,7% mazāka, bet mazumtirdzniecība tirgos un stendos sarukusi par 12,6%. Par 3,6% samazinājusies arī mazumtirdzniecība pa pastu vai internetā, bet pieaugums fiksēts apģērbu un apavu tirdzniecībā (+7,3%).

Degvielas mazumtirdzniecība aprīlī augusi par 8,9% pret pērnā gada aprīli zemās bāzes, kā arī degvielas cenu samazinājuma dēļ. Degvielas tirgotie apjomi pērnā gada aprīlī bija izteikti zemi pēc augstiem tirgotajiem apjomiem martā, ko noteica paredzams cenas pieaugums dīzeļdegvielai aprīlī, tādējādi pārvadātāji aktīvi iepirka dīzeļdegvielu pirms cenu kāpuma.

Mājsaimniecību noguldījumi šā gada aprīlī gada laikā pieauguši tikai par 2,1%, pieaugumu tempiem samazinoties kopš 2021. gada jūlija, bet pret iepriekšējo mēnesi apjomi sarukuši par 0,4%. Tajā pašā laikā strauji pieaug noguldījumu apjomi ar termiņu līdz vienam gadam, ko veicina augstas komercbanku noteiktās procentu likmes, tomēr šie noguldījumi veido nelielu daļu no kopējiem mājsaimniecību noguldījumiem.

Turpmāk mazumtirdzniecību pozitīvi ietekmēs inflācijas mazināšanās, kā arī apkures sezonas beigas, palielinoties mājsaimniecību brīvo līdzekļu apjomiem. Jāatzīmē, ka krasi mazumtirdzniecības apjomu kāpumi nav gaidāmi kredītu procentu likmju pieauguma dēļ, kas savukārt samazina mājsaimniecību brīvos līdzekļus. Arī patēriņa preču cenas joprojām ir augstas un pirktspēja ir zemāka nekā tas bija pirms straujā inflācijas kāpuma.