Jaunumi Tautsaimniecības analīze

Šā gada jūlijā mazumtirdzniecības apjomi bijuši par 0,5% augstāki nekā pērnā gada jūlijā, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Nelielo kopējo pieaugumu nodrošināja nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomu pieaugums par 3,4% un pārtikas preču noieta pieaugums par 1,7% salīdzināmās cenās. Savukārt degviela tirgota par 8,4% mazāk nekā pirms gada.

Kopš šā gada marta mazumtirdzniecības apjomi ik mēnesi samazinājušies, taču joprojām ir lielāki par pērnā gada attiecīgo periodu, izņemot jūniju, kad fiksēts neliels samazinājums.

Kopā šā gada septiņos mēnešos mazumtirdzniecības apjomi auguši par 6%, ko noteica pieaugums nepārtikas preču noietā par 12,4%, pārtikas preču tirdzniecības palielinājums par 2,4% un degvielas apjomu tirdzniecības samazinājums par 2%.

Pārtikas mazumtirdzniecība šā gada jūlijā gada griezumā uzrāda nelielus pieaugumus jau desmito mēnesi pēc kārtas. Kopš šā gada marta ietekmi uz pārtikas patēriņu Latvijā atstāj arī iedzīvotāju skaita palielinājums, uzņemot no kara bēgošos Ukrainas iedzīvotājus.

Starp nepārtikas precēm (izņemot degvielu) jūlijā par 57,1% salīdzinājumā ar pērnā gada jūliju pieaudzis kultūras un atpūtas preču noiets, ko noteica daudzie kultūras pasākumi šā gada vasarā un labie laikapstākļi. Par 13,8% augusi informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecība, bet par 7,4% pieaugusi būvmateriālu tirdzniecība. Savukārt par 23,9% jūlijā samazinājusies mazumtirdzniecība stendos un tirgos, par 10,8% kritusies mazumtirdzniecība pa pastu vai interneta veikalos. Tāpat par 5,7% samazinājusies mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecība un par 12,1% kritušies mājsaimniecību interjera preču tirgotie apjomi.

Degvielas mazumtirdzniecības apjomi samazinās jau ceturto mēnesi pēc kārtas, jūlijā apjomiem krītoties par 8,4%, ko galvenokārt ietekmē augstā bāze pērnajā gadā, kā arī straujais degvielas cenu pieaugums. Augstākais degvielas cenu pieaugums gada griezumā tika sasniegts jūnijā (60,3%), savukārt jūlijā tas sācis mazināties (51,5%).

Jaunākie Latvijas Bankas dati liecina, ka no jauna izsniegto patēriņa kredītu apjoms jūlijā turpināja palielināties un gada griezumā sasniedza 63,2% pieaugumu salīdzinājumā ar pērnā gada jūliju, sekmējot arī mazumtirdzniecības nozares izaugsmi, kredītiem tiekot iztērētiem mazumtirdzniecības veikalos. Savukārt mājsaimniecību noguldījumi jūlijā palielinājušies par 7,1% gada griezumā, bet salīdzinājumā ar šā gada jūniju – samazinājums par 0,2%.

Šā gada 11. augustā darbību Latvijā uzsāka mazumtirdzniecības veikalu tīkls “Spar”, atverot pirmo veikalu Saldū, kas arī sekmē mazumtirdzniecības nozares attīstību Latvijā. “Spar” raksturojams kā vidēja izmēra veikals, kurā atrodamas visas ikdienā nepieciešamās preces, ieskaitot vietējos Latvijas ražojumus. Tikmēr “Lidl” jūnijā Jūrmalā atvēris jau 19. veikalu Latvijā.

Sākoties apkures sezonai, iedzīvotāji savus izdevumus būs spiesti plānot daudz rūpīgāk, atstājot iespaidu uz daudzām Latvijas tautsaimniecības nozarēm, tajā skaitā mazumtirdzniecību. Turklāt arī mazumtirgotājus ietekmēs apkures sezona, iedzīvotājiem vairāk ienākumu novirzot apkures rēķinu segšanai. Paredzams, ka tirgotāji īstenos dažādus apkures un elektroenerģijas taupības pasākumus, lai pēc iespējas mazāk būtu jāpalielina sava produktu klāsta cenas.

Bilde ar grafiku par mazumtirdzniecības apgrozījumu