Atbalsts Ukrainai Jaunumi

Ceturtdien, 16. februārī, Saeima pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā. Tie paredz iespēju valstij piekritīgos transportlīdzekļus bez atlīdzības nodot Ukrainas valdības īpašumā – vispārējam atbalstam Ukrainas sabiedrībai. Šis būs vēl viens veids, kā Latvija palīdzēs Ukrainai cīņā ar Krievijas agresiju.

Noteikts, ka lēmumu par valstij piekritīgo transportlīdzekļu nodošanu katrā konkrētā gadījumā pieņems Ministru kabinets atbilstoši noteikumiem par kārtību, kādā valsts kustamo mantu nodod bez atlīdzības ārvalstu valdību un starpvalstu organizāciju īpašumā.

Transportlīdzekļu nodošanas procesu plānots organizēt ar biedrības starpniecību, kura sadarbojas ar Ukrainas valdību un ir saņēmusi konkrētus lūgumus palīdzības sniegšanai. Pašlaik, atbilstoši Ukrainas valdības institūciju izteiktajiem lūgumiem par palīdzības sniegšanu, galvenais kritērijs ir, lai transportlīdzeklis būtu braukšanas kārtībā.

Par braukšanu reibumā konfiscētie transportlīdzekļi, kurus pārņem Valsts ieņēmumu dienests (VID), galvenokārt ir samērā veci un ar lieliem nobraukumiem, bet braukšanas kārtībā. Pašlaik VID saņem vidēji saņem 5 – 6 lēmumus dienā par transportlīdzekļiem, kas konfiscēti par braukšanu reibumā. Ja VID radīsies jautājumi par kāda transportlīdzekļa nodošanu Ukrainas valdībai, VID nepieciešamības gadījumā sazināsies ar palīdzības organizētājiem Ukrainas atbalstam. VID arī vērtēs, vai pārējie valstij piekritīgie transportlīdzekļi, kas valsts rīcībā nonākuši citādi, nevis konfiscēti par braukšanu reibumā,  ir braukšanas stāvoklī.

Likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas.