Jaunumi

Otrdien, 14. jūnijā, Ministru kabinets (MK) izskatīja grozījumus likumā par akcīzes nodokli. Ņemot vērā šā brīža situāciju, kad Krievija ir izraisījusi karu un iebrukusi Ukrainā, steidzami ir nepieciešams mainīt kārtību attiecībā uz fizisko personu pārvietošanos pāri Latvijas – Krievijas un Latvijas – Baltkrievijas robežai, lai tur iegādātos tabakas izstrādājumus, alkoholiskos dzērienus un degvielu savam patēriņam un, atgriežoties Latvijā, par šīm precēm piemērotu nodokļu atbrīvojumu.

Lai mazinātu fizisko personu pārvietošanos, ir paredzēts palielināt laika periodu no septiņām dienām uz 30 dienām, kura laikā fiziskās personas personīgai vai ģimenes lietošanai iegādāto akcīzes preču ievešanu neuzskata par komerciālu un attiecīgi ir piemērojams atbrīvojums no nodokļiem. Tā kā šāds ierobežojums, ņemot vērā aktuālo situāciju, ir jāievieš pēc iespējas ātrāk, likumprojektu ir paredzēts virzīt steidzamības kārtībā.

Likumprojektā tiek paredzēts deleģējums MK noteikt gadījumus, kad uz autoceļa izveidotajā robežšķērsošanas vietā aizpilda un iesniedz akcīzes preču pārvietošanas paziņojumu par atsevišķām akcīzes precēm, kuras fiziskā persona pārvieto personīgajā bagāžā. Tāpat MK noteiks gadījumus, kad komerciālā transportlīdzekļa vadītāju uzskata par pārvadātāja pārstāvi attiecībā uz atsevišķām akcīzes preču pārvietošanas paziņojumā norādāmajām ziņām.

Likumprojektu vēl skatīs Saeima. Plānots, ka tas stāsies spēkā pēc izsludināšanas.

Informatīvais ziņojums skatāms Tiesību aktu projektu portālā.