Jaunumi

Ceturtdien, 4. jūnijā, Ministru kabinets (MK) apstiprināja galvojuma līgumu starp Latvijas Republiku un Eiropas Komisiju (EK) par dalību Eiropas Savienības (ES) atbalsta instrumentā bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE), lai dotu tiesības finanšu ministram to parakstīt. Kopējais apjoms no šī instrumenta, kas pieejams ES dalībvalstīm, ir 100 miljardi eiro. Šo aizdevumu garantēs ES dalībvalstu sniegtas garantijas.

Instrumentu administrēs EK, kas finansējumu iegūs, aizņemoties finanšu tirgos. Dalībvalstīm, aizņemoties līdzekļus no šī instrumenta, būs iespēja finansēt pasākumus, kas notur cilvēkus darba tirgū, kā arī veselības nozares atbalsta pasākumus. Šis instruments tiek veidots, pamatojoties uz ES līguma panta, kas nosaka īpašu pieņemšanas procedūru, neiesaistot Eiropas Parlamentu. Vienlaikus paredzēts, ka tā darbība ir ierobežota laikā. Katrai dalībvalstij netiek iezīmēta nacionālā aploksnes saņemamajam aizdevuma apmēram iepriekš minēto pasākumu finansēšanai.

Noderīga ziņa? Padalies!

Latvijai, piemērojot dalībvalsts atslēgu,  iespējamais izsniedzamais garantijas apjoms būs 0,2% no nacionālā kopienākuma jeb 57 miljoni eiro. Izvērtējot nosacījumus, šo finansējumu būs iespējams ieguldīt, lai COVID-19 krīzes situācijā nodrošinātu iespējas iedzīvotājiem saglabāt darbavietas un darba devējiem noturēt darbā savus profesionāļus.

Par galvojuma sniegšanu finanšu ministrs parakstīs Galvojuma līgumu ar EK. SURE instruments kļūs pieejams un sāks pilnībā darboties tikai pēc tam, kad visas ES dalībvalstis sniegs vajadzīgās garantijas, parakstot līgumu ar EK.

Galvojuma līgums paredz nodrošināt EK finanšu līdzekļus, ja radīsies tāda nepieciešamība, lai tā segtu uzņemtās saistības pēc finanšu līdzekļu piesaistes starptautiskajos finanšu kapitāla tirgos, tādējādi nodrošinot resursus SURE.

Valdības mērķis vienlaikus ar slimības izplatības ierobežošanu un sabiedrības drošības nodrošināšanu ir arī rūpēties, lai noturētu iespējami zemu bezdarba līmeni un veicinātu uzņēmumu darbību. Lai īstenotu apstiprinātos un plānotos atbalsta pasākumus uzņēmumiem un nodarbinātajiem, tiek rūpīgi vērtētas visas iespējas, kā arī finanšu instrumentu nosacījumi un izdevīgums. 

 

 Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā