Šā gada novembrī mazumtirdzniecības apgrozījuma pieauguma temps kļuvis ievērojami spēcīgāks, salīdzinot ar iepriekšējiem pieciem mēnešiem, kad mazumtirdzniecībā bija vērojama vāja izaugsme. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2016. gada novembrī salīdzinājumā ar pērnā gada novembri kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājās par 4,6%, tādējādi uzrādot augstāko izaugsmes tempu šogad.

Jāatzīmē, ka zināmā mērā šo pieaugumu ir noteikusi salīdzinoši zemā pērnā gada novembra bāze, ko radīja straujais degvielas mazumtirdzniecības apjomu kritums. Tādējādi iepriekšējā gada novembrī mazumtirdzniecībā kopumā bija reģistrēts neliels samazinājums, taču vēsturiski šajā mēnesī bijusi izaugsme, kas pārsniegusi 3% līmeni.

 

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

 

 

 

Līdz ar to šā gada novembrī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada novembri degvielas tirdzniecība ir būtiski palielinājusies - par 11,4%. Labu izaugsmes tempu uzrādīja arī pārējo nepārtikas preču, izņemot degvielu, mazumtirdzniecības apjomi, pieaugumam veidojot 8,2%. Tajā skaitā īpaši straujš pieaugums fiksēts tirdzniecībā pa pastu un interneta veikalos (+42,6% gada griezumā), kā arī tirdzniecībā ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem (+34,4%). Savukārt datoru un to perifēro iekārtu apgrozījuma pieaugums salīdzinājumā ar 2015. gada novembri veidoja 24,3%, apģērbu un apavu apgrozījums pieauga par 22,7%, mājsaimniecības elektropreču apgrozījuma kāpums bija 15,4%. Tajā pašā laikā tikai nedaudzās nepārtikas preču kategorijās šā gada novembrī tirdzniecības apjomi saruka. Piemēram, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada novembri par 9,2% samazinājās lietotu preču mazumtirdzniecība, par 4,2% samazinājās tirdzniecība stendos un tirgos. Tā rezultātā visu nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums kopumā šā gada novembrī uzrādīja spēcīgu pieaugumu, izaugsmei veidojot 8,7%.

Nepārtikas preču tirdzniecības pieaugums noteicis kopējo mazumtirdzniecības izaugsmi, jo pārtikas preču tirdzniecības apgrozījums saruka. Samazinājums pārtikas preču tirdzniecībā turpinās jau kopš šā gada jūlija un novembrī šis kritums veidoja 1,5% gada griezumā.

Kopumā šā gada vienpadsmit mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums ir mērens un veido 1,9%, tai skaitā nepārtikas preču tirdzniecības izaugsme, izņemot degvielu, ir ievērojami augstāka, veidojot 4,5%. Tajā pašā laikā degvielas mazumtirdzniecība šogad bijusi visai svārstīga, rezultātā šā gada vienpadsmit mēnešos uzrādot vāju izaugsmi, bet pārtikas preču mazumtirdzniecība šajā pašā laika periodā ir nedaudz sarukusi. Tādējādi šogad mazumtirdzniecības izaugsmi noteiks stabilais nepārtikas preču tirdzniecības pieaugums. 

attēls

 

attēls  Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020