Finanšu ministrs Jaunumi PBG SVF

No 11. līdz 17. oktobrim finanšu ministrs Jānis Reirs piedalīsies Pasaules Bankas Grupas (PBG) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pilnvarnieku gada sanāksmēs Vašingtonā, ASV. Pilnvarnieki sanāksmju ietvaros diskutēs par globālās ekonomikas izaicinājumiem, pastiprinoties Krievijas karam Ukrainā, kā rezultātā SVF jau ceturto reizi pēc kārtas samazina pasaules iekšzemes kopprodukta (IKP) prognozi, vienlaikus paaugstinot inflācijas prognozi. Tāpat viens no centrālajiem tematiem būs finanšu atbalsta turpināšana Ukrainai, izaicinājumi pārtikas un enerģētikas krīzes risināšanai un finansējuma vajadzības klimata pārmaiņu mazināšanai un valstu noturības stiprināšanai.

Sanāksmju ietvaros finanšu ministrs piedalīsies Ukrainas valdības un PBG organizētā ministru diskusijā par atbalstu Ukrainai rekonstrukcijas vajadzību segšanai, kurā valstis paziņos par papildu finanšu atbalstu Ukrainai. Diskusijā piedalīsies Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis (Volodymyr Zelensky), PBG prezidents Deivids Malpāss (David Malpass) un SVF vadītāja Kristalīna Georgijeva (Kristalina Georgieva).

Finanšu ministrs un delegācijas pārstāvji piedalīsies arī Ziemeļu un Baltijas valstu grupas pilnvarnieku sanāksmēs un divpusējās sarunās ar PBG un SVF pārstāvjiem. PBG formātā plānotas diskusijas ar viceprezidentu ilgtspējīgas attīstības jautājumos Jorgenu Fogelu (Juergen Voegele) par Krievijas kara izraisītās pārtikas krīzes risināšanu nabadzīgajās valstīs,  politikas pasākumiem klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai un “taisnīgu pāreju” uz atjaunojamo enerģiju. SVF formāta sanāksmē plānots runāt par inflācijas un enerģētikas sektora izaicinājumiem un politikas pasākumiem to risināšanai. Globālās ekonomikas izaicinājumi tiks pārrunāti arī divpusējās tikšanās reizēs ar SVF viceprezidentu Bo Lī (Bo Li) un SVF vadošo ekonomistu Pjēru-Olivjē Gurinčas (Pierre-Olivier Gourinchas).

Ārpus oficiālajām pilnvarnieku sanāksmēm finanšu ministram Jānim Reiram plānotas divpusējās tikšanās ar ASV finanšu ministres vietnieku Valliju Adejemo (Wally Adeyemo), lai pārrunātu Krievijas kara Ukrainā ietekmi uz Latvijas ekonomiku, valdības sniegto atbalstu tautsaimniecībai, kā arī par paveikto finanšu sektora uzraudzības institucionālās kapacitātes celšanā un finanšu tirgus regulējuma stiprināšanā un progresu sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju īstenošanā. Reirs tiksies arī ar ASV finanšu ministri Džanetu Jellenu (Janet Yellen) Eirogrupas formātā, kur tiks pārrunātas ASV un Eiropas makroekonomikas prognozes un riski, tai skaitā Krievijas kara Ukrainā izraisītā enerģētikas krīze un naftas cenu ierobežojumi.

Sarunā ar Starptautiskā finanšu institūta (Institute of International Finance) izpilddirektoru Timsu Adamsu (Tims Adams) un vadošo ekonomisti Elīnu Ribakovu (Elina Ribakova), finanšu ministrs pārrunās Latvijas izaicinājumus ekonomikas krīzes risināšanā, paveikto banku sektora un kapitāla tirgus stiprināšanā, un investīciju piesaisti Latvijā. Reirs piedalīsies Atlantic Council organizētajās Trīs Jūru iniciatīvas (TJI) vakariņās, pārrunājot TJI iespējas palīdzēt Ukrainas rekonstrukcijas vajadzībām, uzlabot reģionālo savienojamību un turpināt stiprināt Centrālās un Austrumeiropas drošību.

Noslēgumā plānota Starptautiskās Attīstības asociācijas (IDA) sanāksme, kurā tiks pārrunāti IDA19 atbalsta pasākumu ieviešana un progress pasaules nabadzīgākajās valstīs, kā arī jaunā finansēšanas perioda IDA20 reģionālā politikas instrumenta pārskatīšana.

Latvijas delegāciju vada finanšu ministrs, un tās sastāvā ir Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un Valsts kases amatpersonas.