Šā gada janvārī mazumtirdzniecībā saglabājušies mēreni pieauguma tempi, kopējiem tirdzniecības apjomiem salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi palielinoties par 2,6%, liecina jaunākie Centrālās Statistikas pārvaldes dati. Daudz straujāku kāpumu uzrādījusi pārtikas preču mazumtirdzniecība, kur pārdošanas apjomi, salīdzinot ar pērnā gada janvāri, auguši par 4,4% un arī nepārtikas preču tirdzniecībā, atskaitot degvielas tirdzniecību, janvārī bijis visai spēcīgs 4,7% pieaugums.

No nepārtikas precēm visstraujāk janvārī augusi informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu mazumtirdzniecība specializētajos veikalos – par 16,8%, kultūras un atpūtas preču tirdzniecība – par 10,6%, tirdzniecība pa pastu un interneta veikalos – 11,7%. Savukārt apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā fiksēts 4,3% samazinājums. Kritums janvārī bijis arī tradicionāli visai svārstīgajā degvielas tirdzniecībā – par 7,2%, ko ietekmējusi arī janvārī veiktā akcīzes nodokļa paaugstināšana naftas produktiem un degvielas cenu pieaugums.

 

 

Noderīga ziņa? Padalies! attēls attēls attēls

 

Kopumā mazumtirdzniecība, atskaitot degvielas tirdzniecību, janvārī ir augusi par 4,6%. Tas ir straujākais kāpums kopš pagājušā gada aprīļa un būtiski pārsniedz pēdējo mēnešu vidējos pieauguma rādītājus, signalizējot, ka šogad mazumtirdzniecības pieaugums varētu kļūt straujāks, pilnīgāk atspoguļojot iedzīvotāju ienākumu pieaugumu, kas pēdējo gadu laikā bijis visai straujš.

Februārī būtiski uzlabojies Latvijas patērētāju noskaņojuma rādītājs, apstiprinot, ka krasais patērētāju konfidences kritums janvārī bijis vairāk vienreizēju faktoru ietekmēts, tostarp pēc ziņām par sankcijām pret Ventspils tranzīta uzņēmumiem un plānotajām darbinieku skaita samazināšanām valsts uzņēmumā Latvijas dzelzceļš. Tāpat patērētāju tēriņiem labvēlīga būs šogad gaidāmā inflācijas līmeņa pazemināšanās, tostarp arī degvielas cenu samazinājums, krītoties naftas cenām pasaules tirgū.

Vienlaikus, lai gan iekšzemes pieprasījums un privātais patēriņš arī šogad turpinās būt galvenais ekonomiskās izaugsmes nodrošinātājs, arī mazumtirdzniecībai riskus rada situācija pasaulē un Latvijā saistībā ar pieaugošo Covid-19 vīrusa izplatību, spriedzes saasināšanos Tuvo Austrumu reģionā un to radītajiem draudiem pasaules ekonomikas izaugsmei.

 


attēls Pieteikties jaunumu saņemšanai e-pastā

 

Vairāk par šo tēmu


FM: Jūlijā strauji palielinājās tirdzniecība nepārtikas preču veikalos

31/08/2020

FM: Jūnijā pieauga gan pārtikas, gan nepārtikas preču mazumtirdzniecība

29/07/2020

FM: Mazumtirdzniecības rezultātus maijā pozitīvi ietekmēja pārtikas un degvielas tirdzniecība

29/06/2020