Otrdien, 27. jūnijā, Ministru kabineta (MK) sēdē apstiprināja rīkojuma projektu par Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas un noturības mehānisma projekta “Valsts pārvaldes vienota valsts finanšu resursu plānošana un pārvaldības grāmatvedības pakalpojumu nodrošinājums, vienotās resursu vadības ieviešana” pases un centralizētas funkcijas vai koplietošanas pakalpojumu attīstības plānu apstiprināšanu.

Šobrīd valsts pārvaldē finanšu grāmatvedības, budžeta plānošanas un finanšu vadības procesus katra iestāde īsteno saskaņā ar iestādes vajadzībām un finansiālajām un tehnoloģiskajām iespējām, ievērojot atbilstošās normatīvo aktu prasības un nepieciešamības gadījumā papildus izstrādājot iestādes iekšējos normatīvos aktus.

Investīcijas projekta mērķis ir izveidot centralizētu platformu finanšu grāmatvedības un personāla lietvedības, budžeta plānošanas un finanšu vadības jomā, koplietošanas pakalpojumu nodrošināšanai vienoto pakalpojumu centrā, kas ilgtermiņā sniegs iespēju gan būtiski uzlabot datu tālāku izmantošanu, gan virzīties uz administratīvo funkciju efektivitāti un digitālo transformāciju, tajā skaitā arī valsts līdzekļu optimizāciju. Pakāpeniski ieviešot digitālo transformāciju, kā arī sistemātiski vērtējot slodžu apjomus un procesu efektivitāti, reformas ietvaros jāvirzās uz slodžu ietaupījumu administratīva rakstura darbībās.

Projekta izmaksas plānotas ne vairāk kā 15 739 080 eiro apmērā, kas ietver Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējumu investīcijai 13 440 000 eiro apmērā un valsts budžeta finansējumu ne vairāk kā 2 299 080 eiro apmērā, kas plānots pievienotās vērtības nodokļa izmaksu segšanai.

Atveseļošanas un noturības mehānisma fonda ieguldījumi ir vērsti, lai attīstītu nepieciešamos risinājumus, spējas un prasmes, kā arī uzlabotu efektivitāti, digitālos procesus un datu pārvaldību.

Iestādēs ir atšķirīgs procesu digitalizācijas līmenis, liela daļa procesu tiek organizēti manuāli, patērējot resursu darbībās, kas var tikt automatizētas, tādējādi plānots attīstīt arī datu analītiku, atsakoties no periodisku un manuālu atskaišu veidošanas, bet uzsākot izmantot finanšu grāmatvedības pirmdatus un biznesa inteliģences risinājumus.

Tāpēc projekta ietvaros līdz 2026. gada I. ceturksnim ir paredzēts, ka tiek ieviesti vienoti risinājumi centralizētā platformā un pakāpeniski tiek sākta resoru grāmatvedības uzskaites centralizācija.

Projekta ieviešana veicinās Atveseļošanas fonda (AF) plāna rādītāja “Izveidoto un ekspluatācijā esošo centralizēto IKT platformu un sistēmu skaits” sasniegšanu un Valsts pārvaldes modernizācijas plāna 2023.-2027. gadam 6.4. sadaļā “Atbalsta funkciju centralizācija un standartizācija” iekļauto rezultatīvo rādītāju sasniegšanu. 

Valdība turpinās sekot projekta ieviešanai, progresa ziņojumus izskatos reizi ceturksnī.

Rīkojuma projekts skatāms Tiesību aktu projektu portālā: https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/587223e1-9cd1-4da0-a352-064506089d6e