ECOFIN Jaunumi

No 13. līdz 14. jūlijam Finanšu ministrijas pārstāvji piedalīsies Eirogrupas sanāksmē un Eiropas Savienības (ES) Ekonomisko un finanšu jautājumu padomes (ECOFIN) sanāksmē, kas norisināsies Briselē, Beļģijā.

Eirogrupas sanāksmē paredzēts pārrunāt eirozonas fiskālo nostāju un izskatīt novērtējumu par eiro valūtas starptautisko lomu. Eirogrupas paplašinātā formāta sanāksmē Eiropas Komisija informēs sanāksmes dalībniekus par Eiropas kapitāla un finanšu tirgu nākotni un plānošanu nākamajam politiskajam ciklam, kā arī pārrunās pārskatu par digitālā eiro projekta virzību.

ECOFIN sanāksmē ministri apmainīsies viedokļiem par finansiālu atbalstu Ukrainai saistībā ar vidusposma ES daudzgadu finanšu shēmas 2021. – 2027. gada pārskatu. Lai risinātu Ukrainas budžeta vajadzības (nākotnes makrofinansiālo palīdzību), kā arī ar skatu uz rekonstrukciju un atbalstu pirmsiestāšanās soļu īstenošanā, viens no pakotnes elementiem ir izveidot Ukrainas instrumentu laika posmam no 2024. līdz 2027. gadam. Ar instrumentu plānots nodrošināt makrofinansiālo stabilitāti un atvieglot finanšu vajadzības, būvēt un modernizēt karā bojāto infrastruktūru, veicināt pāreju uz ilgtspējīgu un iekļaujošu ekonomiku, stiprināt likuma varu, demokrātiju un cilvēktiesības, veicināt ilgtspējīgu zaļo pāreju visos ekonomikas sektoros, kā arī veicināt decentralizētu, lokāla līmeņa attīstību.

Tāpat paredzēts diskutēt par ekonomikas pārvaldības pārskatu un ar to saistītām regulām. Regulu priekšlikumos paredzēts, ka dalībvalstis Stabilitātes programmas un Nacionālā reformu plāna vietā izstrādās un līdz aprīļa beigām iesniegs Eiropas Komisijai (EK) vidēja termiņa fiskāli strukturālos plānus, kuros izklāstīs savus fiskālos mērķus, makroekonomikas nelīdzsvarotību novēršanai nepieciešamos pasākumus un prioritārās reformas un ieguldījumus vismaz četru gadu laika periodam. Katru gadu līdz 15. aprīlim paredzēts iesniegt ikgadējus progresa ziņojumus, lai veicinātu šo saistību izpildes efektīvāku uzraudzību un ieviešanu.  

ECOFIN pārrunās arī muitas reformas plānu un Muitas savienības pārcelšanu nākamajā līmenī. Muitas reformu pakotne ir vērienīgākā un vispusīgākā ES muitas savienības reforma kopš tās izveides 1968. gadā. Tās mērķis ir izveidot rentablāku un efektīvāku sadarbības sistēmu, kas regulē muitas savienību, pamatojoties uz jaunu partnerību starp ES muitas dienestiem, kā arī starp muitu un uzņēmumiem.

Sanāksmē plānots debatēt arī par pielāgotu nākamās paaudzes pašu resursu pakotni. Jaunu pašu resursu ieviešanas mērķis galvenokārt ir nodrošināt pietiekamus finanšu līdzekļus ES budžetā, lai varētu atmaksāt ES Atveseļošanas instrumenta (NextGenerationEU) aizņēmumu finansēšanas izmaksas.

Tāpat sanāksmes laikā tiks izskatīti pašreizējie tiesību aktu priekšlikumi finanšu pakalpojumu jomā, prezidentūras darba programma un  direktīva par prasībām ES dalībvalstu budžeta sistēmām. Sanāksmes dalībnieki izskatīs secinājumus par 2023. gada padziļinātajiem pārskatiem saskaņā ar makroekonomikas nelīdzsvarotības novēršanas procedūru, pārrunās ekonomikas atveseļošanu Eiropā un gatavosies G20 valstu finanšu ministru un centrālo banku vadītāju sanāksmei un Starptautiskā Valūtas fonda gada sanāksmēm.