Atveseļošanas fonds Jaunumi

Otrdien, 12. decembrī, Ministru kabinets (MK) apstiprināja Finanšu ministrijas (FM) MK noteikumu projektu un informatīvo ziņojumu par Atveseļošanas fonda (AF) plāna papildinājumu, kas paredz papildu finansējumu Latvijai vairāk kā 143 miljonu eiro apmērā.

Eiropas Komisija (EK) 2022. gada 8. martā nāca klajā ar priekšlikumu AF papildu piešķīrumam enerģētikas jomai – “RePowerEU” iniciatīvu. Papildus tam, ņemot vērā karadarbību Ukrainā un pret Krieviju un Baltkrieviju ieviestās sankcijas, ir paaugstinājušās izmaksas būvniecības jomā, kas attiecīgi rada augstu risku AF plānā jau noteikto atskaites punktu un mērķu nesasniegšanai par šobrīd plānoto AF finansējumu, tādēļ atsevišķām iniciatīvām pārskatīti sasniedzamie mērķi.

Latvijas AF papildinājums ir izstrādāts ar mērķi, lai ieviestu reformas un investīcijas par papildu finansējumu 143 miljoniem eiro. Ņemot vērā jaunās prioritātes nozīmi enerģētikas jomas stiprināšanā, no jauna Latvijas AF plānā iekļauta “RePowerEU” iniciatīva, kas ir jauna AF plāna “RePowerEU” komponente. “RePowerEU” komponentē iekļautas jaunas reformas un investīcijas, kurām tiks novirzīts finansējums 123,7 miljonu eiro apmērā, kas ir Latvijai maksimālais piešķīrums no “RePowerEU” iniciatīvas, kā arī Brexit korekcijas rezerves instrumenta pārvedums 10,9 miljonu eiro. Komponentes mērķis ir stiprināt enerģētikas drošību un pāreju uz atjaunojamiem resursiem,  kas nodrošinās ikgadējā ieteikuma īstenošanu attiecībā uz energoneatkarību, kā arī  radīs ietekmi uz tarifu samazināšanu un enerģētiskās neatkarības nostiprināšanu Latvijā.

Pārrēķina rezultātā Latvijai papildus pieejamā AF finansējuma mainīgā granta daļa 8,5 mijonu eiro apmērā ir novirzīta AF plānā esošiem investīciju pasākumiem, kuru mērķis ir nodrošināt ilgstošu sociālās aprūpes pakalpojumu pieejamību un stiprināt cilvēku ar invaliditāti piekļuvi pakalpojumiem un  iekļaušanu darba tirgū, tas ir papildu finansējums Labklājības ministrijas nevienlīdzības mazināšanas komponentes deinstitucionalizācijas pasākumiem.

AF plānā veiktas arī citas izmaiņas, kas balstītas uz objektīviem apstākļiem -  sasniedzamo rādītāju termiņu pagarināšana, rādītāju definīciju un vērtību maiņa, precizēti rādītāju apraksti, tajā skaitā pamatojošie dokumenti. Lielākā daļa izmaiņu piedāvātas kontekstā ar sadārdzinājumu rašanos.